Сукре (сојузна држава во Венецуела)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сукре
'
Сојузна држава
Знаме на Сукре
Знаме
Грб на Сукре
Грб
Гесло: нема
Химна: Химна на Сукре
Местоположба во Венецуела
Местоположба во Венецуела
Земја  Венецуела
Создадена 1909
Главен град Кумана
Управа
 • Управник Рамон Мартинез (2004–2008)
Површина
 • Вкупна 11.800 km2 (4.556 sq mi)
Ранг 14-та
  &100000000000001290000001,29% од земјата
Население (2007 est.)
 • Вкупно 916.600
 • Ранг 10-та
  &100000000000003340000003,34% од земјата
Часовен појас UTC-04:30
ISO 3166 VE-R
Државно дрво Даб
(Platymiscium diadelphum)
Мреж. место edosucre.gov.ve

Сукре е една од 23 држави (estados) на Венецуела. Главе град е Кумана. Сукре има површина од 11,800 km² и во 2007, имаше околу 916,600 жители.

Општини и нивни седишта[уреди | уреди извор]

Административна поселба на Сукре

Види исто така[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]Координати: Erioll world.svg 10°38′44″N, 63°02′20″W