Сузана В. Спасовска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Сузана В. Спасовска (1972, Ротердам, Холандија) е македонска поетеса.

Биографија[уреди | уреди извор]

Сузана В. Спасовска е родена во 1972 година, во Ротердам. Дипломирала и магистрирала на Филолошкиот факултетБлаже Конески“ во Скопје.[1]

Творештво[уреди | уреди извор]

Спасовска ги има објавено следниве збирки поезија:[2]

  • И љубов и заговор
  • Смртно писмо
  • Божетвена жена
  • Низ темјанот еден лилјан (2014)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Промоција на стихозбирка во Салон 19.19“, Дневник, година XVIII, број 5604, четврток, 30 октомври 2014, стр. 18.
  2. „Промоција на стихозбирка во Салон 19.19“, Дневник, година XVIII, број 5604, четврток, 30 октомври 2014, стр. 18.