Сузана

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Сузана е женско библиско име (Шошана) и има значење на лотосов цвет. Персиското име за лилјан е Саусан (Sausan), а и на хебрејскиот јазик е многу слично, но не треба да се мешаат.

Имендени во Унгарија[уреди | уреди извор]

Варијации во разни јазици[уреди | уреди извор]

Прекари[уреди | уреди извор]

  • Су (Sue)
  • Сузика (Susukie)
  • Сузи−кју (Susie-Q)
  • Сузи (Suzie)
  • Суза
  • Жушка (унг: Zsuzska).
  • Сана (унг: Szanna),

Надворешни врски[уреди | уреди извор]