Судот на Ејми

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Judging Amy
200px
Екранска снимка од најавната шпица
Создадена од Ејми Бренеман
Бил Д’Елија
Џон Тинкер
Улоги Ејми Бренеман
Ден Футерман
Тајн Дели
Кевин Рам
Ричард Т. Џоунс
Маркус Џиамати
Џесика Так
Карли Ворен
Џилијан Арменанте
Тимоти Омундсон
Земја на потекло  САД
Бр. на сезони 6
Бр. на епизоди 138
Продукција
Времетраење 60 минути
Прикажување
Првична мрежа CBS
Првично прикажување 19 септември 1999 – 3 мај 2005

Судот на Ејми е американска телевизиска серија емитувана на каналот CBS од 1999 до 2005 година, со вкупно шест сезони. Серијата го следи животот на Ејми Греј, 35-годишна самохрана мајка која ја напушта својата кариера на адвокат во Њујорк и се враќа во своето родно место Хартфорд, каде станува судија за семејни случаи. Таа е разведена и сама ја одгледува ќерка си Лорен. Во Харфорд живее со својата доминантна мајка, Максин, поранешен социјален работник.

Сценариото е базирано врз вистинскиот живот на мајката на главната актерка, Ејми Бренеман, и е приказна за три генерации жени кои живеат заедно и кои се соочуваат со лични и професионални дилеми во својот променлив живот.

Во Македонија, Судот на Ејми се емитуваше на А1 телевизија.