Прејди на содржината

Судир на аеродромот Ханеда

Од Википедија — слободната енциклопедија
Судир на аеродромот Ханеда
Сумирани податоци за несреќа
Датум2 јануари 2024 г.
МестоПиста 16L/34R, аеродром Ханеда, Токио, Јапонија
Повредени (нефатално)14

Авионот Ербас A350

Авионот De Havilland Canada Dash 8-300

Судир на аеродромот Ханеда — авионска несреќа што се случила на 2 јануари 2024 г. Авионот Ербас A350-941 на авиокомпанијата Japan Airlines вршел редовен домашен лет JAL516 по маршрута СапороТокио кога се судрил со Јапонската крајбрежна стража DHC-8-315 Dash 8 при слетувањето на целниот аеродром. Преживеале сите 379 луѓе на летот JL516 (367 патници и 12 члена на екипажот), од кои 14 биле повредени, но на Dash 8 од 6-те члена на екипажот, само капетанот успеал успешно да се евакуира со тешки повреди.[1][2][3][4][5]

Како последица на судирот, двата авиони се запалиле. Овој судир бил првиот, а од јануари 2024 г., единствената загуба на Ербас A350. Поради несреќата, аеродромот Ханеда бил затворен за неколку часа.[1][2][6]

Авионот на Japan Airlines што се судрил бил Airbus A350-941, регистриран како JA13XJ, испорачан во ноември 2021 г. Имал мотори Rolls-Royce Trent XWB.[7][8] Авионот на Крајбрежната стража бил De Havilland Canada Dash 8-300, регистриран како JA722A, испорачан во февруари 2009 г. Бил оштетен во земјотресот и цунамито во Тохоку од 2011 г., но бил поправен, единствениот на аеродромот Сендаи што бил поправен по несреќата.[9][10]

  1. 1,0 1,1 Bailey, Joanna; Bodell, Luke (2024-01-02). „Breaking: Japan Airlines Airbus A350 Lands Engulfed In Flames In Tokyo“. Simple Flying (англиски). Посетено на 2024-01-02.
  2. 2,0 2,1 „Japan Airlines plane fire: Concerns for coastguard crew as 379 escape passenger plane“. BBC News (англиски). Посетено на 2024-01-02.
  3. „Japan Airlines plane collides with coast guard aircraft in flames“. Vanguard.
  4. „JA722A Japan Coast Guard De Havilland Canada DHC-8-315Q MPA“. www.planespotters.net (англиски). 2024-01-02. Посетено на 2024-01-02.
  5. „Japan Airlines plane crash: All 367 passengers escape“. The Washington Post. 2 января 2024. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
  6. „Plane engulfed in flames at Japan airport after collision kills 5“. NBC News (англиски). 2024-01-02. Посетено на 2024-01-02.
  7. Lomas, Chris (2 January 2024). „Japan Airlines Airbus A350 collides with aircraft on landing in Tokyo“. Flightradar24 Blog (англиски). Посетено на 2 January 2024. The Airbus A350 was just 2 years old and registered in September 2021.
  8. Kaminski-Morrow, David (2 January 2024). „Tokyo Haneda operating in mixed mode at time of JAL A350 landing collision“. Flight Global (англиски). Посетено на 2 January 2024. The jet lost at Haneda (JA13XJ) was barely two years old, having been delivered to Japan Airlines in November 2021.
  9. „JA722A Japan Coast Guard De Havilland Canada DHC-8-315Q MPA“. www.planespotters.net (англиски). 2 January 2024. Посетено на 2 January 2024.
  10. かいほニュース No.49 (PDF) (јапонски). Japan Coast Guard. 1 May 2012.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]