Судирно семејство

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Судирно семејство — група астрономски тела со заедничко потекло од судир. Имаат сличен состав и највеќето делат слични орбитални елементи.

Познати или претпоставени судирни семејства се бројните астероидни семејства,[1][2][3][4] највеќето неправилни месечини на надворешните планети, Земјата и Месечината,[5] како и џуџестите планети Плутон, Ерида и Хаумеја and their moons.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Nesvorný, D.; Broz, M.; Carruba, V. (декември 2014). Identification and Dynamical Properties of Asteroid Families. Asteroids IV. стр. 297–321. arXiv:1502.01628. Bibcode:2015aste.book..297N. doi:10.2458/azu_uapress_9780816532131-ch016. ISBN 9780816532131. S2CID 119280014.
  2. Brown, Michael E.; Barkume, Kristina M.; Ragozzine, Darin; Schaller, Emily L. (2007). „A collisional family of icy objects in the Kuiper belt“ (PDF). Nature. 446 (7133): 294–296. Bibcode:2007Natur.446..294B. doi:10.1038/nature05619. PMID 17361177. S2CID 4430027.
  3. Chiang, E.~I. (јули 2002). „A Collisional Family in the Classical Kuiper Belt“. The Astrophysical Journal. 573 (1): L65–L68. arXiv:astro-ph/0205275. Bibcode:2002ApJ...573L..65C. doi:10.1086/342089. S2CID 18671789.
  4. de la Fuente Marcos, Carlos; de la Fuente Marcos, Raúl (11 февруари 2018). „Dynamically correlated minor bodies in the outer Solar system“. Monthly Notices of the Royal Astronomical Society. 474 (1): 838–846. arXiv:1710.07610. Bibcode:2018MNRAS.474..838D. doi:10.1093/mnras/stx2765. S2CID 73588205.
  5. Taylor, G. Jeffrey (31 декември 1998). „Origin of the Earth and Moon“. Planetary Science Research Discoveries. Посетено на 7 април 2010.