Судбината на човекот

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Судбината на човекот
АвторМихаил Шолохов
Наслов на
оригиналот
руски: Судьба человека
ЗемјаРусија
ЈазикРуски
Жанркраток расказ
Издадена
1956―1957

"Судбината на човекот" (руски: Судьба человека, translit.  Sudba Cheloveka) е краток расказ напишан од страна на советско рускиот писател Михаил Шолохов во 1956 година.[1]

Опис[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Якименко, Л. Г. , Б. А. Введенский (1957). Шолохов М. А. М.: Большая советская энциклопедия.