Суградица

Од Википедија — слободната енциклопедија

Дел од серијата статии за природата
Време
 
Годишни времиња

Пролет · Лето
Есен · Зима

Сува сезона
Дождовна сезона

Бури

Тропска бура · Торнадо
Ураган · Тајфун
Песочна бура · Леден дожд

Врнежи

Магла · Роса · Дожд
Град · Снег · Слана · Лапавица ·
Иње · Поледица · Суградица

Поврзани тематики

Метеорологија
Временска прогноза
Клима · Загаденост на воздухот

Суградица

Суградица[1][2] — вид на високи врнежи карактеристични за летниот дел од годината. Се излачува во форма на проѕирни зрна мраз со сферична или неправилна форма. Нивниот пречник достигнува најмногу пет милиметри. Кога ќе удрат на земја, отскокнуваат, но не се кршат.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

  • Дучиќ, Владан и Анѓелковиќ, Горан (2007): Климатологија - практикум, Географски факултет, Белград