Прејди на содржината

Сува Река (Косово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сува Река
Општина и град
Theranda/Suhareka
Vaамија Сува Река (2009)
Vaамија Сува Река (2009)
Сува Река is located in Косово
Сува Река
Сува Река
Локација во Косово
Координати: 42°22′N 20°49′E / 42.367° СГШ; 20.817° ИГД / 42.367; 20.817
ДржаваКосово
ОкругПризрен
ОпштинаСува Река
Површина
 • Општина и град361 км2 (139 ми2)
Население (2011)
 • Општина и град61,190
 • Густина165,4/км2 (4,280/ми2)
 • Градскo20,190
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Повик. бр.+383
Таблици04
Мреж. местоMunicipality of Suhareka

Сува Река (албански: Suhareka) — град и општина во округот Призрен во јужниот дел на Косово. Според пописот од 2011 година, општината брои население од 61.190 жители. Албанците сочинуваат апсолутно мнозинство со 98,9% и некои помалку застапени групи како Ашкали, Египќани и други.[1]

Сместен е на 18 километри од Призрен и 57 километри од Приштина.

Името Сува Река е дадено од страна на Србите, додека пак Албанците го користат името Теранда, според античката тврдина Теранда која се наоѓа во близина на Призрен.

Демографија

[уреди | уреди извор]
Етничка структура
Година/Население Албанци  % Срби  % Роми  % Вкупно
Јануари 1999 80,000 95.5 3,000 3.75 700App 0.75 ?
Јануари 2001 72,000 99.3 58 0.01 660 App 0.57 ?
Ref: ОБСЕ [1] Архивирано на 6 јуни 2011 г.

Историја

[уреди | уреди извор]

Од 1929 до 1941 година Сува Река беше дел од Вардарска Бановина во склоп на Кралство Југославија, потоа во состав на СФРЈ до 2001, кога станува дел од Сојузна Република Југославија. Од 2003 до 2008 е дел од Република Србија, а во 2008 Косово прогласува независност и градот е дел од новата Република на Балканот.

Збратимени градови

[уреди | уреди извор]
  1. „2011 Kosovo Census: Suharekë“.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]