Прејди на содржината

Сувалки (заштитено подрачје)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Заштитено подрачје Сувалки
Suwalski Park Krajobrazowy
МСЗП — Категорија V (заштитен копнен/морски предел)
МестоПодласко Војводство
Површина62,84 км2
Воспоставен(а)1976

Сувалки (полски: Suwalski Park Krajobrazowy) — заштитено подрачје (пејзажен парк) на природата во североисточна Полска, основано во 1976 година, со површина од 62,84 км2. Паркот се наоѓа во Подлаското војводство, во округот Сувалки според кој го носи и своето име. Во рамките на Сувалското заштитено подрачје се наоѓаат три природни резервати.

Галерија[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]