Ступница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ступница
Местоположба
Физички особености
УстиеПлавија
Особености на сливот

Ступница или Ак Деререка во Југоисточна Македонија и притока на реката Плавија.

Течение[уреди | уреди извор]

Реката извира во јужниот дел на планината Плачковица. Нејзиното течение е источно од градот Радовиш и североисточно од селото Ораовица. Во горниот тек е позната под името „Ак Дере“. Се влева во реката Плавија од нејзината десна страна.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014). Реките во Република Македонија. Скопје: Геомап. стр. 70. ISBN 978-9989-2117-6-8.