Струмка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Струмка
Струмка 01.jpg
ТипЛесен пијалак
Производител„Грозд“ - Струмица
ПотеклоСтрумица Македонија Македонија
Бојажолта
Сродни производи„Липо“
„Блек џек“
Матична страницаКаталог

Струмка — газиран безалкохолен пијалак кој се произведува од страна на „Грозд“ - Струмица.

Производството на Струмка има голема традиција на просторот на Македонија. Има специфична арома на крушка. Се нуди во стаклена форма од 0,25 л, како и во пластичен облик од 1,5 и 0,5 литри[1].

Главно производот е наменет за пазарот во Македонија, но освен тоа се извезува и во земјите од поранешна Југославија, Европа и Америка.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]