Струга (Долношлеско Војводство)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Струга
Struga
село
Поглед на Струга
Поглед на Струга
Земја Полска
ВојводствоДолношлеско
ОкругВалбжишки
ОпштинаСтаре Богачовице
Најг. вис.&10000000000000400000000400 м
Најм. вис.&10000000000000380000000380 м
Население (2011)890
Повик. бр.(+48) 74
Рег. таб.DBA

Струга (полски: Struga, германски: Adelsbach) — село во општината Старе Богачовице на Валбжишкиот Округ, Долношлеско Војводство, југозападна Полска.[1] Се наоѓа приближно 6 км југоисточно од општинското седиште Старе Богачовице, 6 км северозападно од градот Валбжих, а 66 км југозападно од војводското седиште Вроцлав. Во 2011 г. селото имало 859 жители.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Податоци за Струга, Долношлеско Војводство во 2011 г.“. Полска во бројки. 12 јуни 2018. (полски)

Координати: 50°49′28″N 16°13′42″E / 50.82444° N; 16.22833° E / 50.82444; 16.22833