Прејди на содржината

Стромболичио

Од Википедија — слободната енциклопедија
Стромболичио
Остров
Стромболичио со неговиот светилник
Стромболичио со неговиот светилник
ДржаваПредлошка:Знамиња
ПровинцијаМесина
КомунаЛипари
Население
 • Вкупно0
Воздушен поглед на Стромболи и Стромболичио од североисток

Стромболичио е морски мал остров од вулканско потекло.[1] Се наоѓа североисточно од островот Стромболи на Липарски Острови во Италија.

Геологија

[уреди | уреди извор]
Липарски Острови

Стромоболичио е остаток од првичниот вулкан од кој бил изграден островот Стромболи. Пред приближно 200.000 години, ерупциите на ова место престанале. Оттогаш поместена е вулканската активност за околу 2 км на југозапад. Стромболичио е единствениот остаток над морското ниво, инаку има подморска платформа што се протега помеѓу неа и главниот остров.

Флора и фауна

[уреди | уреди извор]

Стромболичио е домаќин на некои многу ретки видови на флора и фауна и е прогласен за природен резерват, со сериозни ограничувања на пристапот. Bassia saxicola е загрозен вид цвет кој е во опасност од истребување. Тој е присутен во само стотици примероци на островот Капри. Podarcis raffonei, тоа е редок гуштер кој е класифициран како критичен со ризик од истребување, се наоѓа на само три други локации, од кои сите се на Липарските Острови.

Светилник

[уреди | уреди извор]

До светилникот Стромоболчио, кој се наоѓа на врвот, може да се стигне по бетонски скали од над 200 скалила.

  1. Luciano Canepari. „Strombolicchio“. DiPI Online (италијански). Посетено на 17 January 2020.
  • Guest, John (2003). Volcanoes of Southern Italy. Geological Society. ISBN 1-86239-138-6.