Стрмош (рудник)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Стрмош е рудник на вулкански туфови и бречи[1], кој се наоѓа во близина на селото Стрмош, пробиштипско. Изградено е од хидротермално изменети силифицирани и опализирани туфови. Тука се издвоени повеќе видови туфови: црвени, бели, компактни туфови, жолтеникави трошни туфови. Црвените опализирани туфови се присутни во подината и кровината на белите туфови. Содржината на SiO2 во белите туфови е поголема 60–78%, а во црвените туфови е помала[2].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „СТРМОШ“. Economy Press & Angel V. Посетено на 2010-03-28.
  2. „Opalized tuff; General characteristics“ (англиски). Посетено на 2010-03-28.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]