Стрипа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Стрипа
Рукомиш.JPG
Местоположба
ДржаваУкраина
Физички особености
УстиеДнестар
 • координати
48°52′04″ N; 25°25′32″ E / 48.8678° СГШ; 25.4256° ИГД / 48.8678; 25.4256Координати: 48°52′04″ N; 25°25′32″ E / 48.8678° СГШ; 25.4256° ИГД / 48.8678; 25.4256
Должина174 км
Големина на сливот1610 км2
Особености на сливот
ТечениеДнестарДнестарски ЕстуарЦрно Море

Стрипа (украински: Стрипа) ― река во Тернополската Област, Западна Украина. Таа е лева притока на Днестар, која тече на југ во должина од 147 км низ Тернополската област и ја одводнува областа на сливот од 1.610 км2 (12% од територијата на Тернополската Област). Реката е главно широка околу 30 м и има остро дефинирана долина. Нејзините води се користат за индустрија и земјоделство. На него е изграден мал резервоар за вода. Поголемите населени места сместени покрај реката се Зборив, Бучач и Зарваница.

Нејзини главни притоки се Западна Стрипа, Восушка, Вилховец и Студенка.

Извори[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]