Стреличарство на Летните олимписки игри 2012 – мажи екипно

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Olympic rings without rims.svg
Стреличарство на
Летните олимписки игри 2012

Archery pictogram.svg
Поединечно   мажи   жени
Екипно   мажи   жени

Стреличарството за мажи екипно на Летните олимписки игри 2012 беше одржано на 27–28 јули, на Лордовиот терен за крикет во Лондон пред 6,500 гледачи[1]

Формат на натпреварување[уреди | уреди извор]

Тимовите беа рангирани од 1-во до 12-то место според ранкинг рундата. Според ранкинг рундата беа определени натпреварите во елиминационата фаза.[2] Секој натпреварувач во екипата стрела 8 стрели во натпреварот (вкупно 24 стрели по екипа) и екипата со вкупен највисок резултат го победува натпреварот. Победникот напредува кон следната рунда, додека губитникот е елиминиран од натпреварувањето.

Распоред[уреди | уреди извор]

Лордовиот терен за крикет

Сите саатници се по Британско летно време (UTC+1).

Датум Време Рунда
Петок, 27 јули 2012 09:00–11:00 Ранкинг рунда
Сабота, 28 јули 2012 09:00–10:40 Прва рунда
Сабота, 28 јули 2012 15:00–16:40 Четвртфинале
Сабота, 28 јули 2012 16:40–17:30 Полуфинале
Saturday, 28 July 2012 17:31–18:26 Финале

Рекорди[уреди | уреди извор]

Пред натпреварувањата, светскиoт и олимпискиот рекорд беа следните.

  • 216 стрели - ранкинг рунда
Светски рекорд  Јужна Кореја
Им Донг Хјун, Ким Буб Мин, Жинг Ју
2069 Анталија, Турција 2 мај 2012
Олимписки рекорд Јужна Кореја
Јанг Јонг Хо, Ким Бо Рам, Ох Кио Мун
2031 Атланта, САД 1 јули 1996
  • 24 стели - натпревар
Светски рекорд  Јужна Кореја
Им Донг Хјун, Ким Буб Мин, Ох Јин Хјек
233 Лондон, Обединето Кралство 4 октомври 2011
Олимписки рекорд Јужна Кореја
Им Донг Хјун, Ле Чанг-хван, Парк Кјунг Мо
227 Пекинг, Кина 11 август 2008

Резултати[уреди | уреди извор]

Ранкинг Рунда[уреди | уреди извор]

Место[3] Држава Стрелач Резултат 10ки Xs
1 Јужна Кореја Им Донг Хјун, Ким Буб Мин, Ох Џин Хјек 2087 (СР) 145 75
2 Франција Томас Фучерон, Ромаин Героул, Гаел Превост 2021 95 36
3 Кина Даи Ксиоксијанг, Лиу Шаову, Жинг Ју 2019 100 37
4 САД Бреди Елисон, Какоб Вуки, Џејк Камински 2019 99 36
5 Јапонија Такахару Фурукава, Ју Ишизу, Хидеки Кикучи 2009 99 28
6 Италија Микеле Франсгили, Марко Галиацо, Мауро Несполи 1998 89 31
7 Мексико Лиус Алварез Муриљо, Хуан рене Серано, Едуардо Велез 1996 85 28
8 Велика Британија Лоренд Годфри, Симон Тери, Алан Вилис 1994 86 20
9 Украина Дмитро Храчов, Маркијан Ивашко, Виктор Рубан 1992 88 33
10 Малезија Ченг Шу Сиан, Хазик Камурудин, Харул Анур Мохамад 1981 79 28
11 Кинески Тајпеј Чен Ју-чен, Кјо Ченг-веи, Ванг Ченг-панг 1972 85 29
12 Индија Рахул Банерџи, јајанта Талукдар, Тарундер Раи 1969 71 26

Елиминациона фаза[уреди | уреди извор]

  Прва рунда Четвртфинале Полуфинале Финале
                                     
        
  1   Јужна Кореја (KOR) 227  
    9   Украина (UKR) 220  
8   Велика Британија (GBR) 212
9   Украина (UKR) 223  
  1   Јужна Кореја (KOR) 219  
  4   САД (USA) 224  
5   Јапонија (JPN) 214(29)  
12   Индија (IND) 214(27)  
  5   Јапонија (JPN) 219
    4   САД (USA) 220  
      
        
  4   САД (USA) 218
  6   Италија (ITA) 219
        
        
  3   Кина (CHN) 216 Трето место
    6   Италија (ITA) 220  
11   Кинески Тајпеј (TPE) 206 1   Јужна Кореја (KOR) 224
6   Италија (ITA) 216   7   Мексико (MEX) 219
  6   Италија (ITA) 217
  7   Мексико (MEX) 215  
7   Мексико (MEX) 216  
10   Малезија (MAS) 211  
  7   Мексико (MEX) 220
    2   Франција (FRA) 212  
      

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Archery at the 2012 Summer Olympics
  2. „Team competition format“. London 2012 Organising Committee. Архивирано од изворникот на 6 September 2012. конс. 13 June 2012. 
  3. „Archery: Results & Schedules“. конс. 27 July 2012.