Стрелечка црнозелена жаба

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/Предлошка:Автотаксономија/Dendrobates|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}} |machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}} |machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}
Dendrobates auratus
Dendrobates auratus, poison dart frog.jpg
D. auratus од Панама
Научна класификација [ у ]
Непознат таксон (попр): Dendrobates
Вид: Dendrobates auratus
Биномен назив
Dendrobates auratus
(Жирар, 1855)
Со црвено (популација на Хаваи)
Синоними

Phyllobates auratus Жирар, 1855 "1854"
Dendrobates latimaculatus Гинтер, 1859 "1858"
Dendrobates amoenus Вернер, 1901

Стрелечката отровна црно-зелена жаба (Dendrobates auratus), позната и со многу други имињаs,[1][2] е член на редот жаби со природно живеалиште во Средна Америка и северозападните делови на Јужна Америка. Овој вид го има и на Хаваи.[1][2][3] Ова е една од најразличните од сите отровни жаби.

Опис[уреди | уреди извор]

Овој посебен вид на жаба достигнува големина од околу 2 см, односно мажјакот во просек е 1,9 см, а женките се нешто поголеми. Овие жаби имаат нападни бои најчесто зелена со големи црни дамки.

Особености[уреди | уреди извор]

Овие уникатни жаби се карактеризираат по нивната кожа, бидејќи таа има убав тон на бои. На луѓето кои живеат во Амазонија им е добро позната јачината на отровот. Отровот од само една жаба е доволен за да се стави на врвовите од 50 стрели, поради што се наречени стрелечки жаби или жаби стрели. Во денешницата голем број на научници пробуваат овој отров да го применат како лек. Овие жаби живеат на земјата од тропските шуми и немаат потреба да се кријат од предадорите, бидејќи тие штом ќе ја видат светлата боја на жабите самите се оддалечуваат.

Овој вид на жаби имаат посебен ритуал на размножување кој е многу комплициран, бидејќи мажјакот се грижи за изведените јајца ставајќи ги во мала локва, и тој ги пренесува малите на неговиот грб до некоја река или езеро.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Frank Solís, Roberto Ibáñez, César Jaramillo, Gerardo Chaves, Jay Savage, Gunther Köhler, Karl-Heinz Jungfer, Wilmar Bolívar, Federico Bolaños (2008). Dendrobates auratus. IUCN Red List of Threatened Species. IUCN. 2008: e.T55174A11250892. Посетено на 17 July 2016.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)
  2. 2,0 2,1 Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име Frost.
  3. Dendrobates auratus (Girard, 1855)“. Nonindigenous Aquatic Species (NAS). United States Geological Survey.