Стрежевска населба

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Oваа населба е една од најновите во град Битола. Жителите од оваа населба се дојдени од селото Стрежево кои поради изградба на хидросистемот и езерото мораа да бидат иселени од тоа село. Населбата се наоѓа на излезот од градот од левата страна на магистралниот пат Битола - Прилеп.