Страшните приказни на Маша

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Страшните прикзни на Маша (руски: Машкины страшилки) е руска анимирана серија, спин-оф на популарната анимирана серија Маша и Медо.

Во секоја седмоминутна епизода, Маша раскашува "страшна" приказна, која е повеќе смешна него страшна меѓутоа секогаш има порака. Цртаните се мешавина 3D техника и аниме.

Емитување на Балканот[уреди | уреди извор]

Во Србија, Црна Гора, Босна и Херцеговина и Македонија оваа серија со премиерно емитување започнала во 2016 година на ТВ Мини, синхронизирана на српски јазик. Синхронизацијата ја работело студиото Блу хаус по нарачката од компанијата Декси Ко. Покасно, серијата започнала да се емитовува на РТС 2. Нема DVD изданија.

Српска синхронизација[уреди | уреди извор]

  • Гласот на Маша - Јована Цавниќ
  • По наручка - Декси Ко
  • Произведување - Декси Ко
  • Превод и адаптација на текстот - Милован Филиповиќ
  • Режисер на синхронизација - Никола Булатовиќ
  • Студио - Блу хаус
  • Снимател на синхронизацијата - Игор Петровиќ

Надворешни врски[уреди | уреди извор]