Прејди на содржината

Стојмир Србиноски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Стојмир Србиноски
Роден 1900 година
Кнежино, Кичевско, Македонија под Османлиско Царство
Починал септември, 1944 година
Кичево, Македонија
Националност Македонец

Стојмир Ников Србиноски ( 1900 во Кнежино, Кичевско1944 во Кичево) — македонски партизан, борец за слобода на Македонија и учесник во НОВ.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Роден бил во селото Кнежино, но се доселил и живеел во Кичево. Во текот на ослободителната борба бил активен член на народноослободителниот одбор. Работел на собирање храна, облека и друга помош за потребите на народно ослободителното движење. Неговата активност била откриена и тој често бил малтретиран од балистите. Загинал во септември 1944 година, во борбите за ослободувањето на градот, во дворот на црквата во Кичево.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Ристоски и други, Душан (1982). Слободата беше нивниот идеал. Кичево: Музеј - Западна Македонија во НОВ - Кичево. стр. 118.