Стојан Најдески

Од Википедија — слободната енциклопедија

Стојан Недев Најдески (1919 во Белчишта, Охридско 6 октомври 1943 во Кленоец, Кичевско) македонски партизан, учесник во НОБ.

Животопис[уреди | уреди извор]

Стојан Недев Најдески роден во селото Белчишта. Потекнувал од земјоделско семејство, и тој се занимавал со земјоделие. Во НОБ се приклучил во 1943 година. Доброволно пристапил кон одредот Славеј. Загинал на 6 октомври 1943 година во борбите со балистите кај селото Кленоец, кичевско.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. . Охрид и охридско во борбата против фашизмот, ЗБОРНИК на паднатите борци во народно-ослободителната борба и револуција и жртвите на фашистичкиот терор во Охрид и охридско 1941-1945 година. Охрид. 1976. Отсутно или празно |title= (help)CS1-одржување: друго (link)