Стојан Кочов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Стојан Кочов
Stojan Kochov.jpg
македонски борец, научник и публицист
Роден/а 25 декември 1930
Турје, Леринско, Егејска Македонија

Стојан Кочов (25 декември 1930) е Македонски борец, научен истражувач и публицист. Во годините на Граѓанската војна во Грција активно учествува како партизан во редовите на Демократската армија на Грција. Од 1950 до 1957 година живее и се школува во Советскиот Сојуз, се до неговото враќање во С.Р. Македонија во 1957 година.[1]

Како капитални негови дела се сметаат книгите:[2]

  • Идеолошкиот активизам над Македонците под Грција
  • Ѓорѓи Пејков - Македонскиот воин низ историјата на ДАГ (1945-1949)
  • Мртвото лице на војната
  • Средба
  • Една мртва војска

Извори[уреди | уреди извор]

  1. Идеолошкиот активизам над Македонците под Грција. Матица Македонска, Скопје.
  2. Нова година во земјанките на Грамос. Матица Македонска, Скопје.