Стојан Ганев

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Стојан Ганев
Претседател на Генералното собрание на Обединетите нации
На должноста
1992–1993
Претходник Самир Шихаби
Наследник Руди Инсанали
Лични податоци
Роден(а) јули 23, 1955(1955-07-23)
Пазарџик, НР Бугарија
Починал(а) 1 јули 2013(2013-07-01) (возр. 57)
Гринич, Конектикат, Соединетите Држави

Стојан Ганев (бугарски: Стоян Ганев) (23 јули 1955 година – 1 јули 2013 година) - поранешен службеник на ООН, бугарски дипломат (министер за надворешни работи), политичар (Сојуз на демократските сили) и правник.[1]

Ран живот[уреди | уреди извор]

Ганев е роден во Пазарџик.[2] Завршил средно училиште по математика (1973) и студирал на Правниот факултет на Софискиот универзитет (1979). Тој ја бранел тезата за уставното право на Московскиот државен универзитет (1985).

Политичка кариера:

 • Претседател на Генералното собрание на Обединетите нации (1992 - 1993)
 • Министер за надворешни работи на Бугарија (8 ноември 1991 година - 30 декември 1992 година)
 • Заменик-премиер на Бугарија (8 ноември 1991 година - 20.05.1992)
 • Пратеник во бугарскиот парламент од СДС (1990 - 1991, 1992 - 1993)
 • Претседател на Обединетиот христијанско-демократски сојуз (поранешна ОДЦ, 18 октомври 1992 година - 16 мај 1993 година)
 • Сопретседател на Обединетиот демократски центар (ОДЦ, април - јули 1990 година)

Предавач:

 • Софиски универзитет, по уставно право (1979 - 1989)
 • Виш специјален институт Г. Димитров (сега Академија на Министерството за внатрешни работи )
 • Фондација Конрад Аденауер во Германија, во меѓународната политика и право
 • Ротари Интернешнл, во меѓународната политика и право
 • Универзитет Бриџпорт
 • Универзитет Њујорк

Награди:

 • Златен медал за мир за неговите придонеси во зачувување на мирот и безбедноста на планетата, од ООН (1992)
 • Голем почесен крст, Здружение за единство на Латинска Америка (1992)

Смрт[уреди | уреди извор]

Ганев починал на 57-годишна возраст на 1 јули 2013 година во Гринич, Конектикат, Соединетите Држави.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Bulgaria's former foreign minister Stoyan Ganev dies at 57“. The Sofia Globe. Посетено на 31 октомври 2020.
 2. "Elected President of the forty-seventh session of the General Assembly"

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Дипломатски функции
Претходник
Самир Шихаби
Претседател на Генералното собрание на Обединетите нации
1992–1993
Наследник
Руди Инсанали
Политички функции
Претходник
Виктор Валков
Министер за надворешни работи на Бугарија
8 ноември 1991 – 30 декември 1992
Наследник
Љубен Беров