Стојаковска парохија

Од Википедија — слободната енциклопедија

Стојаковската или локално Стојачката парохија — парохија која е под јурисдикција на Архиерејското намесништво од Гевгелија и е со седиште во селото Стојаково во црквата „Св. Недела“.

Во составот на ова парохија се селата Стојаково, Богородица и Селемли.[1]

Цркви и манастири[уреди | уреди извор]

Ова е список на црквите во парохијата. Можно е списокот да не е целосен:

име населено место изградена слика
Црква „Св. Недела“ Стојаково 1860
(главна парохиска црква)
Црква „Св. Трифун“ Стојаково 19 мај 2013
(камен темелник)[2]
Црква „Рождество на Пресвета Богородица“ Богородица 19 век
Црква „Св. Ѓорѓи“ Селемли 2011
(во изградба)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Осветување на камен-темелник за нова црква

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 41°09′27.5″N 22°34′35.7″E / 41.157639° СГШ; 22.576583° ИГД / 41.157639; 22.576583