Стефен Кари

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Стифен Кари)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Стефен Кари
Кари во 2016
Кари во 2016
Позиција плејмејкер
Висина 1,91 м
Тежина 86 кг
Лига НБА
Екипа Голден Стејт Голден Ст. Вориорс
Број 30
Роден 14 март 1988
Акрон, Охајо
Националност САД САД
Колеџ Дејвидсон (2006–2009)
Драфт 2009 / Рунда: 1 / Пик: 7-ми overall
Избран од Голден Стејт Голден Ст. Вориорс
Проф. кариера 2009–
Кариера
2009- Голден Стејт Голден Ст. Вориорс

Вардел Стефен Кари II (роден 14 март, 1988) е американски професионален кошаркар, играч за Голден Стејт Вориорс во Националната Кошаркарска Асоцијација (НБА). Многу играчи и аналитичари го нарекуваат него најголем стрелец во историјата на НБА.[1] Во 2014-15, Кари ја освои наградатаНајкорисен играч во НБА и ги предводеше вариорсите на првата титула што не била освоена од 1975 година. Следната сезона, тој стана првиот играч во НБА историјата кој бил избран за МВП со едногласна одлука и да ја води лигата. Истата година,вариорсите го соборија рекордот за најмногу победи во една НБА сезона.

Кари е син на поранешен НБА играч, Дел Кари и постар брат на НБА играчот Сет Кари.

Биографија[уреди | уреди извор]

Синот на Соња и Дел Кари , Стефен Кари се роди во Акрон Охио, додека неговиот татко беше член на Кливленд Кавалирс. Тој порасна во Шарлот Нова Каролина каде што неговиот татко поминал најголем дел од својата НБА кариера.[2] Дел често го носел Кари и помладиот брат, Сет, на неговите натпревари, каде тие фрлале топки за време на загревањето.[3] Семејството кратко се преселило во Торонто, каде што Дел ја завршил својата кариера како член на Рапторс. Во тоа време, Кари играл за кошаркарскиот тим на Квинсвеј Кристијан колеџ, водејќи ги во непоразена сезона. По пензионирањето на Дел, семејството се вратило во Шарлот, а Кари се запишал во христијанското училиште.

Стефен кари играл кошарка за Дејвидсон. Таму, тој бил двапати наречен Јуниорски играч на годината и го поставил рекордот на сите времиња за Дејвидсон и за Јужната конференција. За време на својата сафоморска година, тој исто така го поставил рекордот на НЦАА за една сезона за направени три точки. За време на сезоната 2012-2013, Кари го поставил рекордот на НБА за трикратни репрезентации направени во регуларната сезона со 272. Тој го надминал рекордот во 2015 со 286, а повторно во 2016 со 402.

Наводи[уреди | уреди извор]