Стикисхоулмир

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Стикисхоулмир (исландски: Stykkishólmur) е град во западниот дел на Исланд, односно спаѓа во Западниот регион, брои околу 1.100 жители и е триесетти град по големина во Исланд. Градот е поврзан со копнен, воден и воздушен сообраќај. Стикисхоулмир, заедно со уште неколку градови во земјата, се смета за еден од поважните и поголемите населени места во државата.