Стигмата (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Стигмата“
200п
Театарски постерr
Режисер Руперт Вејнврит
Продуцент Франк Манкусо Џр.
Том Лазарус
Сценарист Том Лазарус
Рик Рамаж
Настапуваат Патриција Аркет
Габриел Берн
Џонатан Прајс
Ниа Лонг
Раде Шербеџија
Музика Били Корган
Елија Кмирал
Кинематографија Џефри М. Кимбал
Монтажа Мајкл Р. Милер
Дистрибутер Metro-Goldwyn-Mayer
Премиера 10 септември, 1999
Времетраење 109 минути
Држава  САД
Јазик англиски

Стигмата е филм од 1999 година режиран од Руперт Вејнврит со Патрисија Аркет и Габриел Берн во главните улоги.

Синопсис[уреди | уреди извор]

Филмот обработува тематика поврзана со појава на феноменот стигмата (латински: stigma, што значи белези). Филмот започнува со истрага во Бразил од страна на свештеникот Ендру Кирнан (Габриел Берн) кој е испратен од Ватикан. Патот го доведува до Њујорк каде ја сретнува Френки (Патрисија Аркет) која е зафатена од овој феномен. Во филмот се обработуваат појавите на стигмите кај девојката и промената на нејзиниот живот.


Надворешни врски[уреди | уреди извор]