Прејди на содржината

Стигиола

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сурова стигиола
Стигиола.

Стигиола (множина: stigghiole на италијански или stigghioli на сицилијански, исто така познат и како stigghiuola)[1] е сицилијански специјалитет за храна, кој е типичен за улиците на градот Палермо. Се состои од црева (најчесто од јагнешко, но и од козјо или пилешко) кои се мијат со вода и сол, се зачинуваат со магдонос и понекогаш со кромид и други тревки, потоа се залепуваат на ражен или пак се тркалаат околу празот и на крај се варат директно на скарата.[2][3] Јадењето е најчесто се подготвува и се продава како улична храна.[4] Во Рагуза јадењето се пече во тепсија и е познато како турциниуна.[4]

Тој е наведен како и традиционален италијански прехранбен производ (PAT) од страната на Министерството за земјоделски, прехранбени и шумарски политики.[5]

  1. Giovanni Ruffino, Nara Bernardi. Per una ricerca sulla cultura alimentare e sul lessico gastronomico in Sicilia. Centro di studi filologici e linguistici siciliani, 2000.
  2. Alba Allotta. La Cucina Siciliana. Newton Compton, 2012. ISBN 8854146129.
  3. Roberto Alajmo. Palermo è una cipolla. GLF Laterza, 2005. ISBN 8842074365.
  4. 4,0 4,1 Gillian Riley. The Oxford Companion to Italian Food. Oxford University Press, 2007. ISBN 0198606176. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „Oxford“ е зададен повеќепати со различна содржина.
  5. Mipaaf. List of traditional food products.