Стив Бортвик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Стивен Вилијам Бортвик

Стивен Вилијам Бортвик (12 октомври 1979) — поранешен англиски рагбист кој играл во тимовите Бат и Сараценс. На меѓународно ниво, тој го претставувал сениорскиот тим за рагби во Англија помеѓу 2001 и 2010 година, и ги водел како капитен во периодот од 2008 до 2010 година. Тој бил назначен за тренер во Англија во декември 2015 година.

Животопис[уреди | уреди извор]

Роден во Карлајл, Камбрија, Бортвик бил капитен на рагби тим од Хатонската Гимназија, со кого отишол на турнеја во Австралија.

Бат[уреди | уреди извор]

Бортвик се приклучил во Бат во 1998 година од Престон Грасхоперс, дебитирајќи против Сараценс во декември 1998 година. Во тоа време, тој ги балансирал регбиските обврски со студиите и дипломирал на Универзитетот во Бат во 2003 година со диплома по економија со политика.

Бортвик имал најдобра сезона за Бат во 2003-04. Централна фигура во отсуство на многу високи играчи поради Светското првенство во рагби во 2003 година, тој се потруди да направи свој белег во Премиер лигата во Цирих. Бат го направи Лигата Финал оваа сезона, губејќи од Лондонските оси. Тој беше еден од трите номинирани за наградата за премиер на годината во Цирих. Во својот последен натпревар со клубот, Бортвик го качи Бат до победа во Европскиот Челинџ Куп 2007-08.

Во јануари 2008 година, Бортвик објавил дека ќе го напушти тимот Бат на крајот од сезоната 2007-08 за да влезе во Сараценс.

Саракен: 2008-2014[уреди | уреди извор]

По неговото префрлање во Сараценс, Бортвик бил прогласен за ко-капетан за сезоната 2008-09 заедно со Енди Фарел.

Во сезоната 2009-10 тој беше именуван за капетан за Сараценс Ф.Ц. Повредите го спречија да игра за поголем дел од сезоната, но се вратил во финалето на Гинисовата Премиер лига, но не како капитен, бидејќи Сарацените беа поразени од Лестер Тигрите. На 28 ноември 2013 година, Бортвик објави дека ќе се пензионира на крајот од сезоната 2013-2014.

Меѓународна кариера[уреди | уреди извор]

Првпат се појави за време на турнејата на Англија во Јужна Африка во 2000 година. И покрај неговото присуство во линијата, тој не се сметаше за доволно тежок за меfународниот рагби, но подоцна изникна. Редовен избор како капитен на Англија А, од своето деби против Велс А во Рексам во февруари 2001 година, тој веќе играше на целосна турнеја низ Јужна Африка претходното лето. Повредата го спречи да биде разгледана за следното патување следната година во Аргентина. Бортвик го направи своето деби за Англија против Франција во Шесте нации во 2001.

Тој дојде како замена за Бен Кеј во победата од 25-14 над Австралија во Мелбурн во јуни 2003 година, неговата шеста капа. Член на поширокиот состав на Светското првенство во 2003 година, тој тесно го пропуштил изборот до финалето 30. Тој го врати своето место во тимот на Англија по Светското првенство во 2003 година и покрај разочарувачките резултати на Англија, на Бортвик му беше дадена заслуга за неговата цврста игра.

Бортвик првично не успеа да го направи тимот на Англија за есенските медали од 2005 година, а Глоучестер го продолжи Алекс Браун, навидум подготвен за стартот, но повредата го отфрли Браун од несогласување и Бортвик влезе во игра, играјќи значајна улога против Австралија, Нов Зеланд и Самоа.

Бортвик бил избран за член на тимот на Светското првенство во рагби во Англија 2007. Тој играл во три натпревари во групата, почнувајќи од Тонга. Тој не учествувал во нокаут игрите.

Капитен[уреди | уреди извор]

Во неделата на 10 февруари 2008 Бортвик бил назначен за капетан за натпреварот Шест нации во Англија против Италија во Рим, а на 13 мај 2008 година бил избран за капетан на целокупниот тим на Англија на нивната летна турнеја во 2008 година на Нов Зеланд. И во октомври 2008 година тој бил именуван како прв капитен на Англија во Мартин Џонсон за есенските интернационалци во 2008 година.

Бортвик беше критикуван по разочарувачките есенски интернационалци на Англија во 2008 година, во кои тие претрпеа тешки порази на Нов Зеланд и Јужна Африка. Сепак, Мартин Џонсон ја задржал верата во него.

Во шесте нации во 2009, Бортвик се најде под поголема критика, бидејќи дисциплината на Англија ги чинеше победи против Ирска и Велс. Сепак, по многу подобри резултати против Франција и Шкотска во последните две недели од турнирот, критичарите на Бортвик се чинеше дека го оставија на мира. Во јануари 2010 година, Бортвик беше потврден како капитен на Англија за Шесте нации во 2010 година.

По 15-15 од Англија, против Шкотска во шесте нации во 2010, на Бортивик му се влошила тековната повреда на коленото и побарал лекарска помош. Ова значеше дека тој не бил достапен за селекцијата против Франција, па Том Палмер бил купен како покритие, а Луис Муди му бил доделена на капетанството во отсуство на Бортвик. Поради повреда, Бортвик не бил член на турнејата во Англија за рагби во Англија во 2010 година.

На 1 јули 2010 година, Бортвик бил отфрлен од елитниот играч, Мартин Џонсон.[1]

Тренерска кариера[уреди | уреди извор]

Бортвик тренирал како тренер, на својата првична позиција во клубот од 2012 година, додека играл со Сараценс, а исто така присуствувал на Универзитетот во Хертфордшир. Од 2012 година тој бил тренер, заедно со Еди Џонс за Јапонија, вклучувајќи го и Светското првенство во рагби во 2015 година, по што тој бил потврден како тренер на „Бристол Рагби“ под поранешниот колега од Бат, Енди Робинсон.[2]

Во вторник, 15 декември 2015 година, тој беше потврден како тренер на Англија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Ex-England captain Steve Borthwick out of elite squad“. BBC Sport. 1 July 2010. Посетено на 11 January 2011.
  2. https://www.bbc.co.uk/sport/0/rugby-union/34508938