Стив Бери

Од Википедија — слободната енциклопедија
Стив Бери
Роден/а1955
Занимањеадвокат, автор
Јазиканглиски
НационалностСАД Американец
Образованиедоктор по право
Апсолвент наПравен факултет Волтер Ф. Џорџ
Период2003 - денес
Жанртрилер, меѓународен заговор, историска фикција
мрежно место
www.steveberry.org

Стив Бери (англиски: Steve Berry, роден во 1955) — американски писател, романописец, професор и поранешен адвокат. Познат е по романите со историска фикција. Македонските изданија се на издавачките куќи Матица македонска и Култура.

Дела[уреди | уреди извор]

Серијал со Котон Малон:[уреди | уреди извор]
 • Наследството на Темпларот (македонско издание на: Матица македонска, 2006)
 • Александриска врска (Култура)[1]
 • Венецијанското предавство (Култура)[2]
 • Царска потера (Култура)[3]
 • Париска одмазда (Култура, 2012)[4]
 • Гробницата на императорот (Култура, 2014)
 • Клучот на Џеферсон
 • Кралска измама (Култура)[5]
 • Митот за Линколн (Култура, 2018)[6]
 • Патриотска закана (Култура, 2018)[7]
 • Четиринаесеттата колонија (Култура, 2017)[8]
 • Изгубениот ред (Култура, 2019)[9]
 • Пионот на бискупот
 • Малтешка размена
 • Варшавски протокол
 • Мрежата на кајзерот
Самостојни романи:[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Александриска врска“. nuub.mk. Посетено на 2021-01-06.
 2. „Венецијанското предавство“. www.nuub.mk. Посетено на 2021-01-06.
 3. „Царска потера“. www.nuub.mk. Посетено на 2021-01-06.
 4. „Париска одмазда“. kupikniga.mk. Посетено на 2021-01-06.
 5. „Кралска измама“. Посетено на 2021-01-06.
 6. „Митот за Линколн“. Култура. Посетено на 2021-01-06.
 7. „Патриотска закана“. Култура. Посетено на 2021-01-06.
 8. „Четиринаесеттата колонија“. Култура. Посетено на 2021-01-06.
 9. „Изгубениот ред“. Култура. Посетено на 2021-01-06.
 10. „Аферата Колумбо“. kupikniga.mk. Посетено на 2021-01-06.