Стив Бери

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Стив Бери
SteveBerry.jpeg
Роден/а1955
Занимањеадвокат, автор
Јазиканглиски
НационалностСАД Американец
Образованиедоктор по право
УниверзитетПравен факултет Волтер Ф. Џорџ
Период2003 - денес
Жанртрилер, меѓународен заговор
мрежно место
www.steveberry.org

Стив Бери (англиски: Steve Berry, роден во 1955) е американски писател, новелист, професор и поранешен адвокат. Познат е по своите трилери, особено историските, а на македонската публика и е најпознат по својот роман „Пророштвото на Романови“.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. www.steveberry.org