Прејди на содржината

Стив Јаблонски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Стив Јаблонски
Роден(а)9 октомври 1970(1970-10-09)(53 г.)
Занимањакомпозитор, продуцент
Инструментипијано, гитара
Период на активност1997–денес
СоработнициRemote Control Productions, Ханс Цимер, Тревор Рабин, Хари Грегсон-Вилијамс, Тревор Морис, Linkin Park, Explosions in the Sky, Imagine Dragons

Стив Јаблонски (роден на 9 октомври 1970) — американски композитор, најдобро познат по своите резултати во филмската и телевизиската и музичка индустрија, како и музиката во видео-игри. Јаблонски е најдобро познат по музиката од филмвите Трансформери, Островот итн. Некои од неговите чести партнери за соработка се режисерите Мајкл Беј и Питер Берг, а во музички план со Ханс Цимер.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]