Прејди на содржината

Стивен Хејлс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Стивен Хејлс
Роден(а)17 септември 1677
Бекесбурн, Кент
Починал(а)4 јануари 1761
Тедингтон
НационалностАнглиско
ПолињаФизиологија на растенијата
Хемија
Физиологија

Стивен Хејлс (англиски: Stephen Hales; 17 септември 1677 - 4 јануари 1761) — англиски физиолог, хемичар и пронаоѓач.

Англискиот свештеник и припадник на Кралското друштво, Стивен Хејлс, значајно придонел за напредокот на експерименталната физиологија, проширувајќи го разбирањето на животинските и растителните функции. Неговиот труд „Статика на зеленчукот“, објавен во 1727 година, ја покажал улогата на транспирацијата кај растенијата; „Хаемостатика“ во 1773 година се однесувала на пренесувањето на животните. Тој бил првиот што го разработил крвниот притисок, брзината на крвотокот и капацитетот на срцето. Го измислил вентилаторот, кој првпат бил претставен пред Кралското друштво во 1741 година.

Description du ventilateur (Description of ventilators), 1744

Извор[уреди | уреди извор]

  • Дејвис, Адам Харт, уред. (2011). Општа наука: енциклопедија за секое семејство и дом. прев. Сашо Христовски и др. Скопје: Младинска книга. ISBN 978-608-4500-27-8. (библ.)