Стивен Хачинсон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Стивен Хачинсон (роден на 17 јануари 1968) е германски кошаркарски тренер и поранешен играч. Од 2018 година, тој работел како асистент на главниот тренер на екипата Хемниц 99 на германската ПроА лига. [1]

Како активен играч, тој играл неколку сезони за Телеком Бон од Германската кошаркарска лига . [2]

За животот[уреди | уреди извор]

Роден е во Берлин како дете на американски татко и германска мајка, Хачинсон го поминал поголемиот дел од своето детство во Вирцбург.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Haase, Cindy Steven Hutchinson wird neuer NINERS-Assistenztrainer, WochenENDspiegel, 28 May 2018. Retrieved 6 April 2019. (германски)
  2. „Saison 1998/1999“ (German). конс. 8 Oct 2016. 
  3. Reibetanz, Thomas Ex-Bundesliga-Spieler soll die Niners-Defensive besser machen, Freie Presse - Chemnitz, 7 August 2018. Retrieved 6 April 2019. (германски)