Стивен Клајн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Стивен Клајн (англиски Steven Klein 1961) е американски моден фотограф кој моментално живее и работи во Њујорк. Клајн направил многу фотографии за рекламни кампањи за познати имиња како Кевин Клајн, Долче и Габана, Александер Мекквин и Најк, неговите фотографии редовно се појавуваат во многу списанија меѓу кои француското и американското издание на списанието Вог (англиски Vogue) и треба да се напомене дека ги овековечил ликовите на многу познати личности како Мадона, Том Форд и Бред Пит.

Клајн бил фотограф на албумот насловен Бритни (англ.Britney) на американската пејачка Бритни Спирс.

Имал самостојни изложби во Токио, Милано и Њујорк.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]