Стивен Беиташур

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Иран Стивен Беиташур
Iran vs. Angola 2014-05-30 (207) Steven Beitashour.jpg
Лични податоци
Роден на 1 февруари 1987 (1987-02-01) (34 г.)
Роден во Сан Хозе, Калифорнија, САД
Висина &100000000000001780000001,78 м
Позиција одбрана
Клупски податоци
Сегашен клуб Торонто Торонто
Број 33
Младинска кариера
600px Rosso Nero e Giallo.png Сан Диего Стејт Ацтекс
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2007-2008 Сан Хозе Фрогс Сан Хозе Фрогс 9 (2)
2010–2013 Сан Хозе Ертквејкс Сан Хозе Ертквејкс 87 (2)
2014–2015 Вајткапс Ванкувер Вајткапс 56 (0)
2016- Торонто Торонто 2 (0)
Репрезентација
2013- Иран Иран 6 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 21 септември 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 6 септември 2011

Стивен Беиташур (роден 31 јули 1987) е ирански фудбалер, играч од одбраната на ФК Торонто и на иранската репрезентација.

Технички карактеристики[уреди | уреди извор]

Примарно игра на позицијата десен бек, но во текот на неговата кариера бил користен на неколку различни позиции во одбраната и во средниот ред.

Кариера[уреди | уреди извор]

Клубови[уреди | уреди извор]

Беиташур бил избран како 30-ти пик на МЛС драфтот 2010 од страна на Сан Хозе Ертквејкс. Во МЛС уште играл за екипите на Ванкувер Вајткапс и Торонто.

Репрезентација[уреди | уреди извор]

Роден во САД од иранскиот родители,[1][2] тој бил повикана од страна во американската репрезентација за пријателскиот натпревар против Мексико на 15 август 2012 година,[3] но останал на клупата.[4]

На 5 октомври 2013 година, добил повик во иранската репрезентација, иако првично не било разјаснето дали тој се согласил да настапува за оваа земја.[5] Два дена подоцна, тој го прифатил повикот за натпреварот против Тајланд на 15 октомври,[6] и дебитирал влегувајќи од клупата на местото на Хосеин Махини во 76-тата минута.[7]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Стивен Беиташур на soccerway

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Khabar Online, уред. (21 јули 2012). „دغدغه های کارلوس کروش برای دعوت از ستاره ایرانی MLS / نگران از بازتاب های سیاسی استیون بیت آشور“ (персиски). Посетено на 14 август 2012.
  2. Marissa Silver (24 август 2011). San Jose Earthquakes (уред.). „Q&A: Getting to know Steven Beitashour; Beitashour sits down with SJEarthquakes.com to discuss the local scene, his heritage and more“ (англиски). Посетено на 19 август 2012.
  3. Ussoccer.com (уред.). „Klinsmann Names U.S. MNT 22-Player Travel Roster for Aug. 15 Friendly Against Mexico“ (англиски). Посетено на 7 октомври 2013.
  4. United States Soccer Federation, уред. (15 август 2012). „U.S. Men's National Team Earns Historic First Victory On Mexico's Home Soil“ (англиски). Посетено на 19 август 2012.
  5. Mlssoccer.com (уред.). „Report: San Jose Earthquakes' Steven Beitashour called up by Iran for Asian Cup qualifier“ (англиски). Посетено на 7 октомври 2013.
  6. Major League Soccer (уред.). „San Jose Earthquakes' Steven Beitashour accepts call-up to Iranian national team for Asian Cup qual“ (англиски). Посетено на 7 октомври 2013.
  7. Major League Soccer (уред.). „Int'l Roundup: Alvaro Saborio scores in Costa Rica win, Honduras through to World Cup“ (англиски). Посетено на 22 октомври 2013.