Стејн Деволдер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Стејн Деволдер
Деволдер на Тур де Валони 2014
Лични податоци
Цело имеСтејн Деволдер
ПрекарВолдерке
Роден29 август 1979 (1979-08-29) (41 г.)
Кортрејк,  Белгија
Висина1,82 м
Маса72 м
Податоци за клубот
Мом. клубВерандас Вилемс-Крелан
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за хронометар и класици
Аматерски клубови
2001 Мапеи-Квик Степ
Професионални клубови
2002–2003
2004–2007
2008–2010
2011–2012
2013–2016
2017-
Вландерен-Т Интерим
Дискавери Канал
Квик Степ
Вакансолел-ДКМ
РадиоШек-Леопард
Верандас Вилемс-Крелан
Значајни победи
Етапни трки
Три дена Де Пане (2005)
Трка околу Австрија (2007)
Трка околу Белгија (2008, 2010)

Еднодневни трки и класици

Трка околу Фландрија (2008, 2009)
Национален друмски првак (2007, 2010, 2013)
Национален хронометарски првак (2008, 2010)
Последна промена
22 мај 2017

Стејн Деволдер (холандски: Stijn Devolder; р. 29 август 1979 во Кортрејк) — белгиски професионален друмски велосипедист, кој вози за континенталната екипа Верандас Вилемс-Крелан.

Кариера[уреди | уреди извор]

Возел за екипата Дискавери Канал од 2004 до 2007, пред да потпише со Квик Степ во 2008.[1]

Деволдер ја остварил својата прва професионална победа во 2004 на четвртата етапа на Четири дена Динкерк. Неговите најпрестижни победи се оние на Националните друмски првенства во 2007, 2010 и 2013, изданијата на Трката околу Фландрија во 2008 и 2009 и изданијата на Трката околу Белгија во 2008 и 2010.

Деволдер го напуштил Вакансолел-ДКМ на крајот на сезоната 2012 и му се приклучил на РадиоШек-Леопард на двегодишен договор, започнувајќи од 2013.[2]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

1999
Вуелта а Навара
1. Етапа 5
1. Етапа 6
2000
4. Зесбергенпрејс Харелбеке
2001
1. Зесбергенпрејс Харелбеке
7. ГП Вилереву
2002
2. ГП де Фајт ле Франк
2. Зелик-Галмарден
2003
3. Е3 Харелбеке
6. ГП Стад Вилворде
8. Гран при Пино Черами
2004
1. Етапа 4 Четири дена Динкерк
3. Тур ду Хаут Вар
6. Краен пласман Три дена Де Пане
2005
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Три дена Де Пане
2006
1. Етапа 3а Трка околу Белгија
2. Екипен хронометар Ајндховен
4. Јапонски куп
6. Хале-Ингоигем
8. Краен пласман Три дена Де Пане
8. Краен пласман Трка околу Германија
2007
1. MaillotBélgica.PNG Национално друмско првенство
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Трка околу Австрија
1. Етапа 7
1. Етапа 4 (ITT) Три дена Де Пане
3. Краен пласман Тур де Свис
9. Трофео Поленка
2008
1. MaillotBélgica.PNG Национално хронометарско првенство
1. Трка околу Фландрија
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Волта ао Алгарве
1. Етапа 4 (ITT)
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Трка околу Белгија
1. Етапа 4 (ITT)
1. Jersey red.svg Планински пласман
4. Краен пласман Енеко Тур
6. Светско хронометарско првенство
7. Краен пласман Сиркут Франко-Белж
7. Париз-Рубе
9. Е3 Харелбеке
10. Трофео Поленка
2009
1. Трка околу Фландрија
5. Дварс дор Вландерен
6. Е3 Харелбеке
2010
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Трка околу Белгија
1. MaillotBélgica.PNG Национално друмско првенство
1. MaillotBélgica.PNG Национално хронометарско првенство
2011
7. Хроно де насионс
2012
8. Краен пласман Три дена Де Пане
2013
1. MaillotBélgica.PNG Национално друмско првенство
8. Брабантсе Пејл
2014
4. Краен пласман Три дена Западна Фландрија
2015
2. Краен пласман Три дена Де Пане

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 'Stijn Devolder komende twee jaar bij Vacansoleil Pro Cycling Team', vacansoleilprocyclingteam.nl
  2. „Деволдер потпиша двегодишен договор со РадиоШек-Нисан“. Cycling News. Future Publishing Limited. 14 септември 2012. Посетено на 6 октомври 2012.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]