Стејд Боне

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Stede Bonnet
Bonnet.gif
Engraving of Stede Bonnet from A General History of the Pyrates
Роден(а)c. 1688
Bridgetown, Barbados
Починал(а)10 December 1718
Charleston, South Carolina
Пиратска кариера
ПрекарThe Gentleman Pirate
ВидPirate
ПрипадностNone
Период на дејност1717–1718
ЧинCaptain
Штабно местоAtlantic Ocean, along East Coast of the United States, and Caribbean Sea
Заповедал соRevenge, later renamed Royal James
Битки/војниBattle of Cape Fear River
БогатствоПредлошка:Pirate wealth

Стејд Боне (роден 1688-10 декември 1718) во почетокот на 18 век бил Барбадос пират ,понекогаш нарекувам “Господин Пират ” бидејќи бил прилично богат земјопоседник пред да започне криминален живот.Боне е роден во прилично богато англиско семејство на островот Барбадос ,и го наследил семејнотиот имот по смртта на неговиот татко во 1694 година.Во 1709 , се оженил со Марија Аламби ,и се ангажирал во некои полициски активности.Поради брачни проблеми ,и поради неговиот недостаток на искуство во едрење ,Боне одлучил да се посвети на пиратството ,летото 1717 година.Тој купил брод за едрење ,кој го нарекол “Одмазда ”, и патувал со својот платен екипаж по должина на Источниот брег она што сега припаѓа на Соединетите Американски држави ,заробувајќи и палејќи други Барбадос бродови.

Боне отпловил кон Насау,Бахамите ,но тој бил сериозно ранет за време на една битка со Шпанскиот воен брод.По пристигнувањето во Насау ,Боне се сретнал со Едвард Тич ,злогласниот пират Блекберд.Неспособен да ја води својата екипа ,Боне повремено му го остапува раководењето на неговиот брод на Блекберд.Пред да се оделат во декември 1717 година,Блекберд и Боне заробувале и ограбувале трговски бродови по должина на Источниот брег.Откако Боне успеал да го фати “Протестански Цезар ”,неговиот екипаж го напуштил и се приклучиле кон бродот на Блекберд “Одмазда на Кралицата Ана”.Боне останал на бродот на Блекберд како гостин ,и не командувал со неговиот екипаж сè до летото 1718 кога тој бил помилуван од владетелот на Северна Кореја , Чарл Еден и добил дозвола да пиратува против Шпанските бродови.Боне бил во искушение да продолжи со својето пиратство ,но тој не сакал да го изгуби своето помилување ,па така се приклучил кон алијасот “Капетан Томас”и го сменил името на својот брод во “Ројал Џејмс”, и се вратил на пиратството во јули 1718.

Во август 1718 година,Боне го закотвил “Ројал Џејмс” на вливот на реката Кејп Ривер Каролина и го поправил бродот. Кон крајот на август и септември,полковник Вилјам Рет ,со одобрение на владетелот на Северна Кореја Роберт Џонсон,предводил поморска експедција против пиратите на реката. Рет и луѓето на Боне се бореле меѓу себе со часови ,но побројните пирати на крај победиле .Во почетокот на октомври ,Рет ги уапсил пиратите и ги донел во Чарлстон .Боне избегал на 24 октомври ,но бил фатен на островот Саливан.На 10 ноември ,Боне бил изведен на суд и бил обвинет за два акти на пиратството.Судијата Николас Трот го осудил Боне со смртна казна.Боне му напишал на владетелот Џонсон за да побара помилување ,но Џонсон ја поддржал пресудата на судијата и Боне бил обесен во Чарлстон на 10 декември 1718 година .

Животот пред криминалството[уреди | уреди извор]

Се верува дека Боне е роден во 1688 , крстен во ристијанската црковна парохија во јули 29 јули 1688.Неговите родители биле родени во 1688 ,имале сопственост на имот од над 400 хектари (1,6 км2) југоисточно од Бриџтаун,кое било оставено во наследство на Боне по смртта на неговиот татко во 1694. Не се знае каде точно Боне го завршил своето образование ,но многумина го препознаваа како човек кој ги сака книгите ,како и судијата Николас Торт алудирал на либералното образование на Боне кога го осудувал.Боне се оженил со Марија Аламби во Бриџтаун на 21 ноември 1709.Тие имале три сина-Аламби ,Едвард и Стејд и ќерка –Мери.Аламби починал пред 1715 ,додека другите деца доживеале да го видат откажувањето на нивниот татко од пиратството . Деталите од воената служба на Боне се нејасни ,но тој имал ранг на најглавен во полицијата Барбадос.Рангот бил веројатно поради неговите земјопоседи,додека застрашувањето на робовскиот револт била една од важните функиции на полицијата на Барбадос.Полициските должности на Боне се совпаднале со Војната на Шпанското наследство ,но не постојат докази дека тој учествувал во борбите

Рана кариера како пират[уреди | уреди извор]

Во текот на пролетта 1717, Стејд Боне одлучил да стане пират, и покрај тоа што немал познавање за животот на брод . Тој го договорил локалното бродоградилиште да го изгради шеесет тонен едрилица со еден јарбол, кој бил опремен со шест пушки наречен “Освета ”. Ова било необично, како и повеќето пирати ги заплениле нивните бродови од бунт или обложување, или пак ги претвориле нивните приватни бродови во пиратски . Боне имал екипаж од повеќе од седумдесет мажи. Тој бил зависен од неговиот кромилар и офицер поради нивното познавање на едрење, а како резултат на тоа, тој не бил многу почитуван од неговите членови на екипажот. Од друга страна на традицијата, Боне ги плаќал платите на неговиот екипаж не споделувајќи го краденото како што многу пирати правеле .Кралската морнарица објавиле дека тој заминал на Карлајл Залив, Барбадос под закрила на темнината.

Почетното крстарење на Боне го однел на брегот на Вирџинија во близина на влезот на Чесапик Заливот ,каде што заробил и ограбил четири бродови ,и го запалил Барбадос бродот.Тој потоа пловел северно до Њујорк ,заробувајќи уште два брода, подигајќи поморски резерви и ослободувајќиу заробеници на Кардинерс островите.Август 1717 Боне се вратил во Каролианс ,каде што нападнал уште два брода ,брод со два јарбола од Бостон и Барбадос едрилица со еден јарбол .Тој го заробил бродот со два јарбола ,но донел карго наполнет Барбадос едрилица со еден јарбол искористувајќи го за поправање и одржување на Одмазда .Откако Барбадос едрилицата била искористена за одржување на Одмазда ,дел од бродот бил искористен а остатокот бил изгорен.Во септември ,Боне се упатил кон Насау ,којшто бил срамен пиратски ден на островот Нова Промисла на Бахамите .По патот ,без волја ,се борел ,и побегнал од Шпанските “луѓе на војната ”.”Одмазда ” бил многу лошо уништен ,Боне бил сериозно повреден и половина од екипажот на едрилицата со еден јарбол биле убиени и повредени.

Соработка со Блекберд[уреди | уреди извор]

Додека во Насау ,Боне се сретнал со Капетан Бенџамин Хорниголд и Едвард Тич за првпат, подобро познат какоБлекберд ,одиграле голема улога во животот на Боне.Осакатен од своите повреди ,Боне повремено го отстапил управувањето со Одмазда на Блекберд ,но останал како гостин од повеќе искусниот пиратски капетан.Блекберд и Боне го кренале сидрото и отпловиле северно во Делавер Вау,каде што ограбиле единаесет бродови.На 29 семтември 1717 ,Одмазда,предводена од Блекберд ,го ограбиле бродот со една едрилица “Бети” ,која била товарена со Мадериа вино.Одмазда подоцна бил фатен и ограбен на Спуфорд и реката Нимф, напуштајќи ја Филаделфија.На 22 октомври ,Одмазда запрела и го ограбиле резервите на “Роберт” и “Добра Намера” .

Блекберд и Боне го напуштиле Делавер Вау и се вратиле на Карибите во ноември,каде што успешно продолжиле со пиратството.На 17 ноември ,со 200-тони брод наречен “Конкорд” ,бил нападнат од двајца пиратаски занаетчии на речиси 100 милји (160 км) оддалеченост од островот Мартиник.Заменикот на одборот ги опишал пиратските бродови со 12 пиштоли и 120 мажи а другите имале 8 пиштоли и 30 мажи.Екипажот на Конкорд започнал борба ,но се предале откако пиратите ги бомбадирале со “два истрели на топови и мускетарство ”Блекберд го освои Конкорд и отплови јужно во Гернадини ,каде што го преименувале бродот во “Одмазда на Кралицата Ана” ,најверојатно за навреда на кралот Џорџ I на Велика Британија.Некое време по 19 декември ,Боне и Блекберд се оделиле.Боне сега отпловил во западниот дел на Карибите .Во март 1718 , тој се судрил со 400- тонски трговски брод “Протестански Цезар” од Хондурас.Бродот му побегнал а фрустрираниот екипаж станале нервозни.Кога Боне се судрл повторно со Блекберд , екипажот на Боне го напуштиле со цел да се приклучат на Блекберд.Блекберд ставил следбеник по име Ричардс за команда на Одмазда .Боне ,изненаден што неговите колеги го предале ,се сместил себеси како гостин на бродот Одмазда на Кралицата Ана .Боне се доверил на неколку верни членови на екипажот дека е подготвен да се откажен од криминалниот живот и ако можел ќе направел егзил во Шпанија или Португалија Боне не употребил командување сè до летото 1718.

Под команда на Капетан Ричардс ,Одмазда го освоил Јамајскиот бродот со една едрилица ,”Авантура”, предводен од Дејвид Хериот.Хериот се приружил на пиратите ,и Блекберд сега поседувал три брода.Боне го придружувал Блекберд во Јужна Кролина ,каде што четирите брода на Блекберд го блокирале пристаништето Чарлстон во доцнежната пролет 1718 година.Бидејќи имале потреба за одмор и место за нивните бродови ,Блекберд и Боне се сместиле северно од заливчето Топсаил .Блекберд и Боне отпатувале во Бат ,која тогаш била главен град на Северна Каролина . Откако таму ,и двајцата прифатиле помилување од гувернерот Чарлс Едем под Законот за Помилување на Кралот Цорџ ,се изјасниле дека засекогаш се откажуваат од пиратството засекогаш

Продолжување на пиратската команда[уреди | уреди извор]

Боне се вратил на злаивчето Топасаил за да открие дека Блекберд го истоварил поголемиот дел од нивеите поранешни членови на екипажот ,го ограбиле Одмазда и два други брода на ескадронот на повеќето нивни резерви, и отпловил далеку на непознати делови со бродот Авантура ,носејќи го целиот плен со него . Боне тогаш (веројатно кон крајот на јуни или почетокот на јули 1718 ) ја продолжил командата со Одмазда .Неколку ,ако ги има ,од неговиот екипаж биле во странство .Боне го зајакнал Одмазда со спасување на голем број на мажи кој Блекберд ги имал изолирано на заливчето Топсаил .

Набрзо откако Боне ја продолжил командата екипажот на Бумбоат му кажал дека Блекберд е закотвен вна заливчето Окракоке.Боне веднаш отпловил за да го фати,но не го нашол , и Боне никогаш повеќе не се сретна со Блекберд.Иако Боне никогаш не ги прекинал своите надежи за фаќање на Свети Томас и добивање на своето писмо за марка ,двете притискања на проблемите го впуштија во искушение и повторно се вратил на пиратството .Прво, Блекберд ја украл храната и резервите кој му биле потребни на него и негоивте луѓе за издржување .Надевајќи се дека ќе го зачувал своето помилување ,Боне го приспособил својот алиас “Капетан Томас ” и го променил името на Одмазда во Ројал Џејмс .Името Ројал Џејмс кој Боне го додели на нековиот брод со една едрилица било веројатно упатување на принцот Џејмс Стујарт ,и може да се каже дека Боне или неговите луѓе имале симпатии кон Јакобите .

Боне се обидел да го прикрие своето враќање во пиратството под изговор дека се англажирал во трговијата со следните два брода кој тој ги ограбил.Набрзо потоа ,Боне се повлекол од тргувањето и се вратил на пиратството.Во јули 1718 ,тој отловил северно кон Делавер Вау ,и играбил уште единаесет бродови.Тој земал неколку затвореници ,од кои неколку се придружиле на пиратскиот екипаж. Боне ја вратил контролата на последните два брода кој тој ги заробил: бродовите со една едрилица Францис и Богатство. На 1 август 1718 година ,Ројал Џејмс и двата заробени брода со една едрилица пловеле јужно од Делавер Вау .Заробените бродови заостанале позади ,Боне се заканил дека ќе ги потоне ако не пловеле блиску до нив.За време на поминувањето ,Боне и неговиот екипаж го поделиле нивниот плен во акции од околу £ 10 или £ 11 и ги распределиле меѓу себе.Ова е единствениот пат по кој Боне бил познат по тој пиратски обичај ,изјавувајќи дека тој ја отфрлил својата необична практика на плаќање редовни плати за неговите членови на екипажот.

Дванаесет дена далеку од Делавер Вау ,Боне навлегол во вливот на Кејп Фијар Ривер и се вкотвил во близина на водениот пат сега познат како Крик на Боне. Боне имал растурен брод со две едрилици за да му помогне во поправката на Ројал Џејмс.Одржувањето било извршено во целост, од страна на затворениците кој Боне ги заробил.Боне се однесувал барем со еден човек заканувачки ако тој не работи на пумпите на Ројал Џејмс .Боне останал во Кејп Фиар Ривер наредните 45 дена.Според водачот на палубата на Боне ,пиратите биле определени да ја чекаат ураганската сезона таму.

Битката кај реката Кејп Фиар[уреди | уреди извор]

До крајот на август ,Чарлостон ги разбрал новостите дека бродовите на Боне биле закотвени во реката Кејп Фиар .Роберт Џонсон ,владетелот на Јужна Каролина,го овластил полковникот Вилијам Рет да донесе поморска експедиција против пиратите,иако реката Кејп Фиар била под јурисдикција на Северна Каролина. Погрешениот почеток се должел поради појавата на друг пиратски брод близу Чарлстон ,Рет пристигнал во “устата” на реката Кејп Фиар на 26 септември со два осум пиштолски брода со една едрилица и физичка сила од 130 луѓе .За несреќа на Рет ,неговиот брод заринакал во “устата” на реката ,оневозможувајќи му на екипата на Боне да се доближат .

46 –те Пирати биле распоредени во трите брода.Во текот на ноќта ,Боне ги донел сите на бродот Ројал Џејмс и планирал да се борат.Боне исто така напишал писмо до Владетелот Џонсон ,заканувајќи се дека ќе ги изгорел сите бродови на пристаништето Чарлстон. Во мугрите ,на 27 септември 1718 ,Боне отпловил кон Рет,и сите три брода отвориле оган, иницирајќи ја борбата кај реката Кејп Фиар .Двата брода на Јужна Кролина се поделиле .Боне се обидел да ја избегне стапицата со управување на Сент Џејмс во близина на западниот брег на реката, но заранкал за време на тоа.

Битката била во ќор- сокак во наредните пет или шест часа ,а сите учесници имобилизирани.Луѓето на Боне имале предност дека нивната палуба била вооружена со револер далеку од нивните противници ,давајќи им покритие ,заштита ,додека палубата на Хенри била навалаена кон пиратите .Во екипажот на Боне имало дванаесет жртви односно десет убиени и четириесет ранети за разлика од 70 членскиот екипаж на Рет.Повеќето од луѓето на Боне се бореле со ентузијазам ,предизвикувајќи ги нивните непријатели да се качат и да се борат рака на рака. Боне шетал низ палубата со пиштол во рака заканувајќи се дека ќе ги убиел сите пирати кој ќе згрешеле во борбата.Сепак ,некои од затворениците кои биле принудени да се приклучат на екипажот одбиле да пукаат во луѓето на Рет.Боне им наредил на својот напаѓач , Џорџ Рос ,да се кренат прашина против Ројал Џејмс .Наводно Рос се обидел во тоа ,но било одбиено од страна на останатиот екипаж кој се предал . Рет ги уапсил пиратите и се вратил во Чарлстон со неговите затвореници на 3 окотмври.

Бегање ,повторно заробување и погубување[уреди | уреди извор]

Во Чарлстон ,Боне бил одвоен од најголемиот дел од неговиот екипаж и бил чуван три недели во куќата на началникот на воената полиција заедно со неговиот чувар на палуба ,Игнатиј Пел и неговиот капетан Дејвид Хериот.На 24 октомври ,Боне и Хериот избегале , веројатно со локалниот трговец, Ричард Тукерман.Боне и Хериот ,придружувани од еден роб и Индијанец ,добиле брод и го припремиле за северниот брег на Чарлстон Харбор ,но силниот ветер и недостатокот на резерви ги присили четворицата да отпловат кон островот Саливан .Владетелот Џонсон направил потера со Рет за да го фатат Боне на Островот Саливан .Големата потера по Боне ,предизвикала борба ,убивајќи го Хериот и ранувајќи ги двајцата робови.Боне се предал и се вратил во Чарлстон .Додека го чекал судењето ,било поткренато вид на граѓанско востание за негова поддршка во самиот град ,настан кој подоцна властите ќе го објаснат како резултат на соборување на владата и за палење на градот .

На 10 неоември 1718 ,Боне бил изнесен на судење пред господин Николас Торт ,седејќи во својство на заменик –адмирален судија .Трот го осуди поголемиот дел од екипажот на Боне на бесење .Боне бил официјално обвинет за само два акти од пиратството , Против Френсис и Фортун, чии команданти сведочеа против личноста на Боне . Боне се изјаснил дека е невин и спровел своја одбрана без помош на адвокат , крос-испитување на сведоци не било од корист ,и повикувањето на сведок било во негова полза .Трот доставил докази ,а поротата ја донела пресуда. Два дена подоцна , по одржувањето на строгото предавање за неговото кршење на христијанските должности ,Трот го осудил Боне на смрт.

Додека го чекале неговото погубување, Боне му напишал писмо на владетелот Џонсон ,молејќи го за негово помилување и ветувајќи дека ќе ги пресече своите раце и нозе како гаранција дека никогаш повеќе нема да врши пиратсво. Чарлс Џонсон напишал дека видливо расторениот ум на Боне потегнал многу да се сожалат на него ,особено женската популација ,и Лондонските весници подоцна објавиле дека владетелот го одложол неговото погубување 7 пати.Боне бил обесен на White Point Garden во Чарлстон на 10 декември 1718 година

Наследство[уреди | уреди извор]

Власта на Боне[уреди | уреди извор]

Вистинскиот степен на власт на било кој пират над неговиот екипаж е знак прашалник ,како што тој немал никаков пристап до постапки и санкции на Адмиралскиот Закон кој бил поддржан од лигитимните капетани.Многу пиратски капетани биле одбрани од страна на нивниот екипаж и можеле да бидат разрешени на истиот начин.Поради игнорирањето на морските работи ,Боне бил во понеповолна положба отколку другите пиратски капетани ,како што е демонстрирано од извршувањето на надворешната доминација Блекберд врз него за време на нивната соработка .За време на почетоците на кариерата на Боне ,се чини дека неговиот екипаж биле помалку лојални на него а претпочитале да бидат повеќе харизматични кон Блекберд.

На неговотo судење ,Боне ја минимизирал својата власт над својот пиратски екипаж.Тој изјавил пред судот дека неговиот екипаж биле вклучени во пиратеријата против негова волја ,и рекол дека ги предупредил дека ќе го напушти екипажот ако тие не престанат да ги ограбуваат бродовите.Тој понатаму наведува дека спиел за време на заробувањето на бродот со една едрилица Френсис .Судот не ги прифатил овие тврдења.Водачот на палубата Игнатиј Пел сведочел дека кормиларот на Боне ,Роберт Такер ,имал повеќе моќ отколку Боне.Моќниот кормилар се чинело дека е заедничка карактеристика на пиратскиот екипаж во почетокот на модерната ера .

Сепак,екипажот на Боне го претставувал него како водач ,и се чини веројатно дека по неговото спасување Блекберд ги изолирал членовите на екипажот ,барем тој станал соработник –командант на бродот Ројал Џејмс ..Најзначајно е тоа што во Делавер Вау тој наредил двајца од неговиот екипаж да бидат камшикувани за прекршување на дисциплината .Пиратите лесно го издржале камшикувањето иако тие биле огорчени од честата употреба на оваа казна во поморскита и трговскита служба .

Пиратското знаме на Боне[уреди | уреди извор]

Знамето на Боне традиционално е претставено како бел череп над хоризонтална долга коска помеѓу срцето и камата ,сите на црно поле .Оваа верзија на знамето на Боне е најверојатно една од големиот број на пиратски знамиња кое се појавува на еден недатиран ракопис со непознато потекло од Националниот Поморски Музеј во Велика Британија,кое беше донирано од д-р Филип Госе во 1939 година .Екипажот на Боне и современиците најчесто го нарекуваа “крваво знаме ” кое најверојатно значи темноцрвено знаме .

Одење на штица[уреди | уреди извор]

Боне тврди дека бил еден од неколку пирати кој направил неговите затвореници да одат на штица.Не постојат современи извори каде што се спомнува дека Боне ги принудувал своите затвореници да одат на штица ,и современите научници ,како што е Маркус Ридикер ,професор по историја на Универзитетот во Питсбург ,генерално се согласува со целиот коцепт на пиратите со кој ги принудуваат затворениците на одат на штица припаѓа на подоцнежниот периодот а не времето на Боне

Популарна култура[уреди | уреди извор]

Бонет е портретиран неколкупати во литературата .Тој е главен лик во “Силите на Тим на Странската плима и осека “ ,заедно со други познати пиратски карактери ,особено Блекберд.Во овој роман ,Боне се отргнува од пиратеријата откако бил соединет со Блекберд ,кој ја искористил против него омразата на Бонет кон неговата жена ( само две години во брак во овој роман ) .Кејт Бонет : Романсата на ќерката на Бонет , од 19-от век од авторот Френк Стоктон , е сатиричен роман во врска со авантурите на една измислена ќерка на Бонет која е наречена Кејт.Бонет е накратко споменат во историскиот роман на Џејмс А, Миченер ,Чесапик .Портеретите на Бонет се прошириле и на видео –игри ,како што се Пиратите на Сид Маер (2004 ) и филмови ,како што се Островите на Хероите ( 1962 ) .

Наводи[уреди | уреди извор]

SeaQuest DSV focused on hunting for the treasure of Stede Bonnet which is said to have many French, English and other related royal jewely and items.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]