Стефан Шредер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Медали

Стефан Шредер во 2007 г.
Натпреварувач за  Германија

Стефан Шредер (роден на 17 јули 1981 година во Шверин) е германски ракометар. Тој е светски шампион од 2007 година со германската репрезентација. Учествувал во германската екипа што завршила на 4-то место на Европското првенство во ракомет за 2008 година.[1]

Stefan Schroeder 04.jpg

Тимска кариера[уреди | уреди извор]

Шредер го освоил Купот на победниците на Купот на EHF во 2007 година со германскиот клуб РК Хамбург.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "Germany"European Handball Federation (2008) (Посетено на February 6, 2008)