Стефан Урдев

Од Википедија — слободната енциклопедија

Стефан Урдев ( Даутли, Серско1923) — македонски револуционер.[1]

Во 1923 година, тутунскиот трговец и агент на Тодор Александров и Александар Протогеров - Стојан Филипов, дал заповед да се убие Стефан Урдев. Бил убиен бидејќи одбил да им плати глоба од 5.000 лева на ВМРО (Автономистичка). Тој бил убиен од терористите Дрингала и М.Атанасов. Истата година по заповед на Стојан Филипов бил убиен и Дрингала, бидејќи се покајал зошто го убил Стефан Урдев.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Динев, Ангел (1983). Политичките убиства во Бугарија. Скопје: Култура-Скопје. стр. 330. ISBN 323.285.497.3 Проверете ја вредноста |isbn=: invalid character (help).