Стефан Пулиес

Од Википедија — слободната енциклопедија
Стефан Пулиес
Лични податоци
Цело имеСтефан Пулиес
Роден26 јуни 1985 (1985-06-26) (37 г.)
Алби,  Франција
Висина1,85 м
Маса75 кг
Податоци за клубот
Мом. клубАрме де Тер
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2005 Аг2р Превојанс (стажант)
Професионални клубови
2006–2009
2010–2012
2013-2014
2016-
Аг2р Превојанс
Сор-Сожасен
Кофидис
Арме де Тер
Последна промена
27 август 2017

Стефан Пулиес (француски: Stéphane Poulhiès; р. 26 јуни 1985) — француски професионален друмски велосипедист, кој вози за континенталната екипа Арме де Тер.

Претходно возел за екипата Кофидис.[1]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2005
Silver medal icon.svg Средоземни игри - Друмска трка
2007
1. Етапа 1 Тур де л’Авенир
2011
1. Етапа 4 Етоал де Бесеже
2012
1. Етапа 5а Етоал де Бесеже
1. Етапа 1 Рут ду Суд
2013
5. Класика де Алмерија
2014
5. Класика де Алмерија
9. Национално друмско првенство
10. Сиркуито де Гечо
2015
1. Краен пласман Тур де Жиронда
1. Бодовен пласман
1. Етапа 3
1. Етапа 1 Крајц Брајц
2016
Четири дена Динкерк
1. Jersey polkadot.svg Планински пласман

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014
Jersey pink.svg Џиро
Jersey yellow.svg Тур
Jersey red.svg Вуелта 128 138

СО = се откажал; — = не учествувал

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Commons-logo.svg Стефан Пулиес на Ризницата ?
  • „Достигнувања на Стефан Пулиес“. Cycling Archives.
  • „Достигнувања на Стефан Пулиес“. Cycling Quotient.
  • „Достигнувања на Стефан Пулиес“. ProCycling.
  • Стефан Пулиес на Trap-Friis.dk
  1. „Cofidis, Solutions Credits (COF) - ФРА“. UCI Continental Circuits. Меѓународен велосипедистички сојуз. Посетено на 31 јануари 2014.