Прејди на содржината

Стефан Петрушиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија

Стефан Петрушиќ (25 јули 1989 година, Смедерево) - српски пејач и победник на петтата сезона на натпреварот Ѕвездите на Гранд.

Животопис

[уреди | уреди извор]

Роден е на 25 јули 1989 година во Смедерево.[1] Пораснал во Смедеревска Паланка, каде што завршил основно и средно училиште, по што се запишал на Правниот факултет во Белград. Тој започна да пее од рана возраст, како и да свири хармоника и клавијатури. Тој се прослави со пријавување на натпреварот Ѕвездите на Гранд 2010/2011 година.

Иако го напушти натпреварувањето во деветтиот круг, тој се вратил на баражот и продолжил да ниже успеси. Во 14 коло, изведувајќи ја песната на Здравко Чолиќ - „Ти си ми у крви“, тој успеа да се пласира во финалето. Во Белградската арена, на 18 јуни 2011 година, низ четири круга, тој се претставил со песните „Лејла“, „Не питај“, „Несаница“ и „Све још мирише на њу“ и победил со 213.664 гласа. Како победник добил стан во Белград и снимање на ЦД за Гранд продукција.

Премиерно ја изведе својата прва песна „Макадам“ во емисијата Ѕвездите на Гранд на 2 јули 2011 година, две недели по финалето.[2] Првото ЦД, со девет песни, било издадено во јануари 2012 година, а во април истата година го освоил третото место на IV дует плус Гранд фестивал, претставувајќи се со дуетска песна со Гоца Тржан „У тебе ме не дирај“.

Во јуни 2013 година била објавена неговата нова песна „Вео“. Во август 2014 година на фестивалот „Стари град“ во Нови Пазар со групата Нотурно, тој го освоил првото место според гласовите на публиката, претставувајќи се со дуетската песна „Зар то је све“.

Дискографија

[уреди | уреди извор]

Студијски албуми

[уреди | уреди извор]
 • Не зови ме ти (2012)
 1. Не зови ме ти
 2. Плаче небо
 3. Две судбине
 4. Пусти да већ једном оздравим
 5. Срушен град
 6. Замена
 7. Умирем ти млад
 8. Ноћи предуге
 9. Макадам

Синглови

[уреди | уреди извор]
 • "Макадам" (2011)
 • "У тебе ме не дирај" (2012)
 • "Вео" (2013)
 • "Позивам на љубав" (2014)
 • "Зар то је све" (2014)
 • "Она коју волим" (2016)

Поврзано

[уреди | уреди извор]
 1. Стефан Петрушић - Биографија Архивирано на 16 јануари 2014 г. stefanpetrusic-official.weebly.com
 2. Blic:Bio bih advokat da ne pevam

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]