Стефан Николов (полковник)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Стефан Николов)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Стефан Николов на поштенска картичка

Стефан Николов (бугарски: Стефан Николов; 9 септември 1859 - 21 април 1915) — полковник во бугарската армија, роден во Прилеп. Учествувал во Српско-бугарската воjна и во Првата балканска војна. Исто така учествувал со чета и во Илинденското востание. Бил член на ВМОК.