Стефан Константинов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Стефан Константинов
Министер за здравство
На должноста
6 октомври 2010 – 15 март 2012
Претседател Бојко Борисов
Претходник Ана Марија Борисова
Наследник Десислава Атанасова
Лични податоци
Роден(а) 2 јануари 1966
Софија, Бугарија
Партија ГЕРБ

Стефан Константинов (роден на 2 јануари 1966 во Софија) е бугарски лекар, политичар и министер за здравство на Бугарија во периодот од 6 октомври 2010 до 15 март 2012.

Во 1989 година завршил на Медицинскиот факултет во Софија, а во 1995 станал акушер-гинеколог. Работел во Тунис. Во периодот од 2005-2008 бил секретар во Бугарскиот лекарски сојуз. Во 2010 станал министер за здравство.