Стефан Бундало

Од Википедија — слободната енциклопедија

Стефан Бундало (Босанска Градишка, 4 март 1988) е српски филмски и театарски глумец.

Животопис[уреди | уреди извор]

Роден е во Босанска Градишка (тогаш во СР БиХ, СФРЈ, а денес во Република Србија, БиХ). Син е на Перица Бундало, адвокат, стопанственик и политичар од Козарска Дубица, поранешниот Министер за внатрешни Работи на Република Србија и Мирјана Бундало, род. Матановиќ. Има една сестра.[1]

Тој израснал во Козарска Дубица, каде што  завршил основно училиште и гимназија. Првите глумечка чекори ги направил во аматерското Драмско студио „Артист" во Дубица заедно со глумците Марко Макивиќ и Срѓан Секуловиќ и со режисерот Марко Мисирача. Дипломирал на Академијата за уметности на Универзитетот на Алфа во Белград , во класата на Небојша Дугалиќ. Соработувач е со нНаронит театар во Белград[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „CIN - Baza podataka“. Архивирано од изворникот на 2012-04-16. Посетено на 2018-04-29.
  2. Kozarska Dubica grad glumaca - Društvo - Nezavisne novine

Надворешни врски[уреди | уреди извор]