Стефан Јеловац

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Стефан Јеловац

Стефан Јеловац (Нови Сад, 8 јули 1989 - Нови Сад, 5 декември 2021) бил српски кошаркар. Играл на позицијата крилен центар.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Јеловац во помладите категории тренирал во новосадската кошаркарска школа „Спорт ки“, кај тренерот Јанко Луковски.[1] На 18-годишна возраст преминал во KK.Партизан, кој го испратил на позајмица во Визур. Пред почетокот на сезоната 2009/10 дошло до спој на Визура и Мега, по што Јеловац станал играч на Мега Визура.[2]

Играјќи за Мега Визура во сезоната 2009/10, Јеловац бележел просек од 14,3 поени и 6,1 скока по натпревар во српската кошаркарска лига. Во април 2010 година, пред почетокот на натпреварувањето во српската Суперлига, тој потпишал договор со Црвена ѕвезда.[3] Ја завршил сезоната 2009/10 во Црвена ѕвезда, започнал следната 2010/11 година, но на 16 ноември 2010 година се вратил кај Мег.[4]

За сезоната 2011/12 потпишал договор со турска Анталија.[5] Тој имал просек од 11,8 поени и 4,7 скока по натпревар во турската Премиер лига во клубот.[6] Сезона 2012/13 поминал во италијанската Јувеказерта, каде во 30 натпревари во Серија А имал просек од 13,7 поени и 8 скока по натпревар.[7]

За сезоната 2013/14 потпишал договор со Лиетовос Ритас.[8] За прв пат играл во Евролигата со литванскиот тим. Во јули 2014 година, тој потпишал за шпанска Сарагоса.[9] Следните три сезони ги поминал играјќи за Сарагоса во шпанската АЦБ лига. Во текот на летото 2016 година играл во летната НБА лига за Далас Маверикс.[10]

За сезоната 2017/18 потпишал договор со Нижни Новгород.[11] Тој постигнал 49 поени на натпреварот со Калев, што било рекорд на ВТБ Јунајтед во лигата.[12]

На 6 јули 2018 година, тој потпишал двегодишен договор со Броз Бамберг.[13] Веќе во февруари 2019 година, тој го напуштил Бамберг и потпишал за турски Газиантеп до крајот на сезоната.[14] Во сезоната 2020/21 настапил за јапонскиот Сан-ен Нео Феникс.[15]

На 23 август 2021 година тој потпишал за АЕК од Атина.[16]

Починал на 5 декември 2021 година во Клиничкиот центар во Нови Сад, како последица на мозочен удар што го доживеал на 14 Ноември на тренинг на АЕК. Првично бил хоспитализиран во Атина, но подоцна бил префрлен во Србија на барање на неговото семејство.[17]

Репрезентација[уреди | уреди извор]

За сениорската репрезентација на Србија дебитирал во квалификациите за Светското првенство 2019 година.[18] Тој играл на девет квалификациски натпревари, со просек од 11,8 поени и 4,9 скока по натпревар.[19]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „МЦЗ интервју: Стеван Јеловац“. mojacrvenazvezda.net. 15. 11. 2011. Посетено на 5. 12. 2021. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
 2. „Stevan Jelovac za Vesti-online: Velika razlika između srpskih i inostranih trenera!“. vesti-online.com. 12. 8. 2018. Посетено на 5. 12. 2021. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
 3. „Стеван Јеловац потписао за Звезду“. novosti.rs. 7. 4. 2010. Посетено на 29. 11. 2013. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
 4. „Јеловац напустио Црвену звезду“. novosti.rs. 16. 11. 2010. Посетено на 29. 11. 2013. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
 5. „Јеловац у Анталији“. kosarka.rs. 15. 6. 2011. Посетено на 29. 11. 2013. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
 6. „Статистика на сајту Турске лиге“. tblstat.net. Посетено на 29. 11. 2013. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 7. „Статистика на сајту Серије А“. legabasket.it. Посетено на 29. 11. 2013. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 8. „Јеловац у Лијетувос ритасу!“. zurnal.rs. 31. 7. 2013. Посетено на 29. 11. 2013. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
 9. „Јеловац у Сарагоси“. sportal.rs. 4. 7. 2014. Посетено на 5. 7. 2014. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
 10. „Jelovac dvocifren u dresu Dalasa“. mvp.rs. 9. 7. 2016. Посетено на 5. 12. 2021. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
 11. „Jelovac u Rusiji“. mozzartsport.com. 13. 6. 2017. Посетено на 5. 12. 2021. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
 12. „Čudo novog srpskog reprezentativca: Stevan Jelovac - 49+15!“. mozzartsport.com. 15. 2. 2018. Посетено на 5. 12. 2021. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
 13. „Јеловац потписао за Бамберг“. novosti.rs. 6. 7. 2018. Посетено на 6. 7. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
 14. „Jelovac opet u Turskoj“. mozzartsport.com. 8. 2. 2019. Посетено на 5. 12. 2021. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
 15. „Jelovac Japanac“. mozzartsport.com. 19. 6. 2020. Посетено на 5. 12. 2021. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
 16. „Povratak iz Japana: Stevan Jelovac i zvanično igrač AEK-a“. mozzartsport.com. 23. 8. 2021. Посетено на 5. 12. 2021. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
 17. „TUGA: Preminuo Stevan Jelovac, košarkaški reprezentativac Srbije“. novosti.rs. Посетено на 5. 12. 2021.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 18. „Stevan Jelovac u reprezentaciji Srbije!“. mozzartsport.com. 1. 2. 2018. Посетено на 5. 12. 2021. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
 19. „Serbia FIBA World Cup qualifiers“. FIBA. Посетено на 5. 12. 2021. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]