Стефано Нава

Од Википедија — слободната енциклопедија
Стефано Нава
Лични податоци
Роден на 19 февруари 1969(1969-02-19)(55 г.)
Роден во Милано, Италија
Висина &100000000000001850000001,85 м
Позиција одбрана
Младинска кариера
Милан Милан
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1988–1989 Вирескит Бергамо 30 (2)
1989–1990 Реџана Реџана 32 (0)
1990–1991 Милан Милан 2 (0)
1991–1992 Парма Парма (п) 19 (0)
1992–1995 Милан Милан 19 (1)
1995–1996 Падова Падова 17 (0)
1996–1997 Сервет Сервет 10 (1)
1998–1999 Сампдорија Сампдорија 14 (0)
2000–2001 Про Сесто 12 (0)
Тренер на екипи
2004 Про Сесто
2016–2017 Милан Примавера
*Настапи и голови само на првенствени натпревари

Стефано Нава (роден на 19 февруари 1969 година) — италијански фудбалски менаџер и поранешен фудбалер, кој играл како дефанзивец. Тој е најпознат по тоа што настапувал за Милан во раните 1990-ти, каде бил резервна копија за играчи како Франко Барези, Паоло Малдини, Мауро Тасоти и Алесандро Костакурта.

Кариера[уреди | уреди извор]

Нава ја започнал својата кариера во 1985 година со Про Сесто, пред да се приклучи на младинскиот тим на Милан. Во 1988 година, тој го направил своето професионално деби во Серија Ц1 со Вирешит Бокалеоне, а во текот на следната сезона, тој се преселил во тимот од Серија Б, Реџијана . [1]

Тој се вратил во Милан во 1990 година, каде бил резерва во одбраната на првиот тим, зад легендарните Малдини, Барези, Костакурта, Тасоти, кој многумина го сметаат како еден од најголемите одбранбени состави на цело време. [б 1] Тој го направил своето деби за Милан на 5 септември 1990 година, во победата со 1-0 на домашниот Куп на Италија над Триестина, додека Милан стигнал до финалето на турнирот. Тој го направил своето деби во Серија А со клубот на 3 март 1991 година, во победата со 4-1 на домашен терен над Наполи. Во неговите четири непоследователни сезони со Милан (1990–91 под Ариго Саки и 1992–995 под Фабио Капело), Нава одиграл вкупно 47 настапи во сите натпреварувања и 21 настапи во Серија А во лигата, постигнувајќи 1 гол. За време на неговиот престој во клубот, тој освоил две титули во Серија А, три титули во Суперкупот на Италија, два Суперкупа на УЕФА, Лига на шампиони на УЕФА и Интерконтинентален куп. Сезоната 1991-1992 ја поминал само позајмен во Парма, каде што го освоил Купот на Италија. Неговиот последен настап со Милан бил во победата со 5-0 на гости против Бреша, за време на сезоната 1994-95 во Серија А, на 5 март 1995 година. [1]

Нава учествувал во победата на Милан со 4-0 над ФК Барселона во финалето на Лигата на шампионите 1993-1994 на 18 мај 1994 година, заедно со вообичаените замени Кристијан Панучи и Филипо Гали, влегувајќи како замена во 84. минута од натпреварот заменувајќи го Паоло Малдини. [10]

По неговиот престој во Милан, Нава поминал една сезона на позајмица во Падова, а друга со Сервет во Швајцарија, клуб во кој подоцна се преселил преку слободен трансфер. [11] Последователно, тој поминал две сезони со Сампдорија пред да ја заврши кариерата со Про Сесто во Серија Ц2, на крајот на сезоната 2000-01. [1] [12]

По пензионирањето[уреди | уреди извор]

Нава имал едномесечен период како главен тренер на Про Сесто во јануари 2004 година, тимот со кој ја започнал својата кариера, и на крајот се пензионирал. Подоцна станал тренер на Масерони Маркесе, помагајќи во Младинската програма на Милан. [13] За време на сезоната 2011–12, тој станал тренер на младинскиот тим на Милан Џованисими национали, [14] а следната сезона, тој работел заедно со Филипо Инзаги, кој бил тренер на младинската екипа на Милан Алиеви Национали. [15] За време на сезоната 2014-15, тој бил назначен за тренер на младинската школа на Милан Берети. [16]

Тој во моментов  работи како фудбалски коментатор и експерт за СКАЈ Италија. Во 2014 година, тој бил именуван за нов аналитичар за италијанското издание на EA Sports FIFA 15, заедно со коментаторот на натпреварите Пјерлуиџи Пардо, на местото на Џузепе Бергоми. [17]

Личен живот[уреди | уреди извор]

Синот на Нава, Лапо (роден во 2004 година) тргнал по стапките на својот татко, а моментално е младински голман на Милан. [18]

Почести[уреди | уреди извор]

Милан [1]

Парма [1]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 „Stefano Nava“. magliarossonera.it (Italian). Посетено на 15 April 2015.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 2. James Horncastle (21 March 2016). „Gianluigi Buffon record cements his legacy as greatest keeper of all-time“. ESPN FC. Посетено на 21 March 2016.
 3. Paolo Bandini (21 March 2016). „Gianluigi Buffon humble as clean sheet record tumbles, but delight not universal“. The Guardian. Посетено на 21 March 2016.
 4. Rob Smyth (8 May 2009). „The Joy of Six: Great defences“. The Guardian. Посетено на 9 March 2016.
 5. „Nazionale: 2013, addio al catenaccio. Balotelli-Rossi coppia mondiale“ (Italian). La Repubblica. 19 November 2013. Посетено на 9 March 2016.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 6. Foot, John (2006). Winning at All Costs: A Scandalous History of Italian Soccer. New York: Nation Books. стр. 228.
 7. Mattia Fontana (19 August 2014). „La storia della tattica: da Sacchi a Guardiola“ (Italian). Eurosport. Посетено на 10 March 2016.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 8. Corrado Sannucci. „MILAN 1988-1994: 6 ANNI DA CAMPIONI“ (Italian). Storie di Calcio. Посетено на 10 March 2016.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 9. Jonathan Terreni (19 June 2012). „Speciale squadre nella leggenda, Milan '93-'94 vs Inter '09-'10“ (Italian). Calciomercato.it. Посетено на 10 March 2016.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 10. „Palmares: Coppa Campioni 1993/94“. acmilan.com (Italian). Посетено на 15 April 2015.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 11. Fabio Monti (17 July 1996). „Stranieri: i conti non sono piu' in rosso“. corriere.it (Italian). Il Corriere della Sera. Посетено на 15 April 2015.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 12. „Stefano Nava“. tuttocalciatori.net (Italian). Посетено на 15 April 2015.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 13. „Masseroni“. masseronimarchese.it (Italian). Архивирано од изворникот на 14 September 2010. Посетено на 15 April 2015.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 14. „Settore Giovanile: QUADRI TECNICI 2011/2012: SI RIPARTE CON ENTUSIASMO“. acmilan.com (Italian). 5 August 2011. Посетено на 15 April 2015.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 15. „Settore Giovanile: Allievi Nazionali“. acmilan.com (Italian). Архивирано од изворникот на 22 August 2012. Посетено на 15 April 2015.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 16. „Milan, i quadri tecnici ufficiali del Settore Giovanile: Brocchi in Primavera“. milanlive.it (Italian). 1 July 2014. Посетено на 15 April 2015.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 17. „Pierluigi Pardo e Stefano Nava nuove voci di FIFA 15“. easports.com (Italian). 27 June 2014. Посетено на 15 April 2015.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 18. „Nava jr, prima chiamata a San Siro e poi a casa in tram. Maignan garantisce per lui“. La Gazzetta dello Sport (Italian). 7 January 2022. Посетено на 7 January 2022.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Грешка во наводот: Има ознаки <ref> за група именувана како „б“, но нема соодветна ознака <references group="б"/>.