Степан Ошчепков

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Олимписки медали
Men's canoe sprint
Златен медал - прво место 1964 Tokyo C-2 1000 m

Степан Михајлович Осчепков (руски: Степан Михайлович Ощепков; роден 9 јануари 1934 во Владивосток, Приморски Крај (област)) — руски кану спринтер којшто се натпреваруваше во раните 1960-ти. На ЛОИ 1964 во Токио, тој освои златана медала во дисциплината Ц-2 1000 метри.

Наводи[уреди | уреди извор]