Степан Осчепков

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Олимписки медали
Кану спринт мажи
Злато 1964 Токио
C-2 1000 m

Степан Михајлович Осчепков (руски: Степан Михайлович Ощепков; роден 9 јануари 1934 во Владивосток, Приморски Крај (област)) е руски кану спринтер кој што се натпреваруваше во раните 1960-ти. На ЛОИ 1964 во Токио, тој освои златана медала во дисциплината Ц-2 1000 метри.

Наводи[уреди | уреди извор]