Стентор

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Стентор (старогрчки: Στέντωρ) - лик во грчката митологија, јунак од Тројанската војна. Тој се одликувал со многу силен глас и можел да надвика 50 мажи.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Beleške“, во: Erazmo Roterdamski, Pohvala ludosti. Beograd: Rad, 2016, стр. 133.